Објавена мапа на најчестите презимиња во Европа

Популарната веб-страница Terrible Maps објави мапа на најчестите презимиња во европските земји.

Според оваа карта, најчесто презимето во Македонија е Стојановски.

Најчесто презиме во Босна и Херцеговина е Хоџиќ, Хрватска е Хорват, а во Србија повеќето го носат презимето Јовановиќ. Во Словенија има најмногу луѓе со презиме Новак, а во Црна Гора најчесто презиме е Поповиќ.

URL

На корисниците на Twitter особено им се допадна тоа што во Исланд нема презимиња како во остатокот од Европа, туку децата го добиваат името на таткото со додавање -sson за синови и -dóttir за ќерки.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Чек дис аут

15 најстрашни видови ајкули

Read more

Олимписки времеплов: Што остана од ЗОИ Сараево 1984?

Read more

Мит или реалност: Дали кучињата навистина претчувствуваат земјотреси?

Read more

Час по аикидо со Стивен Сигал

Read more
 

Магазин

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Читај повеќе