Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Книгата „Македонскиот феникс меѓу уништувањето и самоуништувањето“ од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов ја објави книгоиздателството „Матица македонска“ од Скопје.

На страниците од своето најново научно дело авторот дава опширна анализа на промените на милениумската македонска Голгота, која се одвива во циклуси на експлозија и имплозија. Во внатрешно-политичката основа тоа се нерамноправните односи меѓу државата и граѓаните и отсуството на директна демократија без учество на посредници. Целта на оваа книга, како што се наведува, е да ги разоткрие вирусите, кои го уништуваат целиот македонски организам, информираат од книгоиздателството.

Стефан Влахов - Мицов е автор на триесетина филозофски, историографски, публицистички и книжевни дела, кои се високо вреднувани во државава и во соседните балкански држави. Неговата книга „Филозофскиот клуч за македонскиот идентитет“ доживеа три изданија и предизвика голем интерес кај читателите и кај научните кругови во државава и во Бугарија.

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Култура

Театарот „Сенки и облаци“ се претстави на фестивал во Москва

Read more

Кире Лазаров ја промовираше автобиографијата „Секогаш на победа“

Read more

Македонската Помпеја: Откриени агора, мермерна биста и артефакти во Стибера

Read more

Изложба на илустрации „Блаже Конески - поезија и кратка проза“

Read more
 

Вести

Димитар Ковачевски ќе се кандидира за лидер на СДСМ

Читај повеќе

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Читај повеќе

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Читај повеќе

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Читај повеќе

Предадени материјалите за истрагата за автобуската несреќа на бугарските обвинители

Читај повеќе

Русите ги зафати „крипто треска“

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Информации потребни при избор на кредит – дел од Денови на финансиската писменост

Читај повеќе

Центар за стручно образование и обука за зелени иновации ќе се отвори во Скопје до крајот на годината

Читај повеќе

Прва француска стратешка инвестиција во соларен парк во Северна Македонија

Читај повеќе