Објавени два тома од Душан Стојковиќ за современата македонска книжевност

Книгоиздателството Арка од Смедерево објави два тома од професорот Душан Стојковиќ. Делата се посветени на автори и дела од сите генерации на современата македонска книжевност.

Ова книгоиздателството е предводено од поетот, критичар, антологичар и преведувач на редица македонски автори, Ристо Василевски, дописен член на МАНУ, кој живее во соседна Србија.

Како што соопшти издавачот, првиот том, „Поетските стебла на македонската лирика“, содржи 264 критички осврти и пообемни есеи за исто толку изданија на дела од македонски автори и на најважните антологии на македонската поезија што се објавени во Србија во текот на изминатите децении. Опфатени се осврти за поетските одлики на сите позначајни автори, почнувајќи од Кочо Рацин, Блаже Конески, Славко Јаневски, Ацо Шопов, Матеја Матевски, Гане Тодоровски, Анте Поповски, Влада Урошевиќ, Јован Котески, Радован Павловски, Петре М. Андреевски, Богомил Ѓузел. Застапени се и Светлана Христова-Јоциќ, Ристо Василевски, Михаил Ренџов, Ефтим Клетников, Атанас Вангелов, Тодор Чаловски, Ристо Лазаров, Санде Стојчевски, Веле Смилевски, Раде Силјан, па сѐ до Никола Маџиров, Лидија Димковска, Звонко Таневски, Јовица Ивановски и други.

Вториот том – „Македонската проза на српски јазик“, опфаќа критички согледувања за над 70 прозни дела од 35 македонски автори. Тоа се Блаже Конески, Славко Јаневски, Димитар Солев, Влада Урошевиќ, Живко Чинго, Петре М. Андреевски, Димитар Башевски, Божин Павловски, Слободан Мицковиќ, Оливера Николова, Митко Маџунков, Катица Ќулавкова, Александар Прокопиев, Томислав Османли, Јагода Михајловска Георгиева, Венко Андоновски, Блаже Миневски, Ермис Лафазановски, Гоце Смилевски, Румена Бужаровска и други, кои се објавени во Србија.

Двата тома од Душан Стојковиќ посветени на современата македонска литература имаат над 700 страници во Б-5 формат.

„Станува збор за повеќедецениско следење на речиси сите дела од македонски писатели објавени во превод на српски јазик во соседна Република Србија, за кои Стојковиќ пишувал во книжевната периодика и ги препорачувал на читателите во Србија, преку кои можат да се стекнат солидни информации за македонската книжевност, така што претставува значаен книжевен и културен настан, со оглед на тоа што слични вакви изданија се навистина ретки, а овде се работи за опфат од многу голем обем“, соопшти издавачот.

Тагови
реклама
„Passengers“ доби нов возбудлив тизер

„Passengers“ доби нов возбудлив тизер

Read more
Трипл-дабл за Јокиќ, Сан Антонио ја победи Оклахома по две продолженија

Трипл-дабл за Јокиќ, Сан Антонио ја победи Оклахома по две продолженија

Read more
Солскјер со провокација до Ливерпул: Нема да чекаме 30 години до наредната титула

Солскјер со провокација до Ливерпул: Нема да чекаме 30 години до наредната титула

Read more

Интервју со Lide Lide, најголемиот фан на Венко Филипче

Read more

Култура

По 17-ти пат Бела ноќ во Скопје

Read more

Живи статуи на „Статуафест“ денес и утре во центарот на Скопје

Read more

Македонскиот филм „Сестри“ го отвора ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Read more

„Dead Can Dance“ ќе настапат во Скопје

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе