Објавени просечните плати во Германија: Фармацевт зема 4.714, фризер 1.778 евра

Сојузниот завод за статистика на Германија објави листа на просечни месечни бруто плати за 50 занимања.

Фризерите со полно работно време добиваат бруто 1.778 евра месечно, додека мехатроничарите за моторни возила добиваат околу 1.400 евра повеќе со просечни 3.204 евра.

Негувателите заработуваат помалку од просекот (4.105 евра) со бруто плата од 3.559 евра месечно. Од професиите за кои е потребна сертифицирана квалификација, лекарите (7.706 евра), адвокатите (8.405 евра) и пилотите (8.739 евра) се меѓу оние со највисока заработка.

Постојаните вработени со завршена стручна подготовка просечно заработуваат по 3.521 евро бруто месечно. Без стручна квалификација, пак, платата е 2.817 евра. Со диплома платата е 4.551 евро, со магистерски околу 1.600 евра повеќе (6.188 евра). Просечната плата на вработените со докторат е 8.687 евра.

Ова се месечните бруто плати за 50 занимања во Германија:

Пилот 8.739 евра

Адвокат 8.405 евра

Доктор 7.706 евра

Судија 6.981 евра

Финансиски аналитичар 6.534 евра

Програмер 5.541 евра

Службеник 5.506 евра

Трговец 5.432 евра

ПР менаџер 5.388 евра

Банкарски службеник 5.277 евра

Наставник (средно училиште) 5.188 евра

Референт за осигурување 4.767 евра

Архитект 4.747 евра

Фармацевт 4.714 евра

Уредник 4.598 евра

Хемиски лабораториски техничар 4.463 евра

Агент за недвижности 4.447 евра

Моден дизајнер 4.409 евра

Даночен консултант 4.355 евра

Водоводџија 3.970 евра

Туристички агент 3.894 евра

Пожарникар 3.845 евра

Сметководител 3.773 евра

Референт за испорака 3.729 евра

Канцелариски работник 3.649 евра

Негувател 3.559 евра

Преведувач 3.533 евра

Дизајнер на ентериер 3.524 евра

Мехатроничар на возила 3.204 евра

Циглар 3.172 евра

Инструктор по возење 3.124 евра

Магационер 2.979 евра

Изработувач на покриви 2.957 евра

Гробар 2.932 евра

Физиотерапевт 2.839 евра

Професионален возач 2.868 евра

Продавач 2.813 евра

Стаклар 2.818 евра

Декоратор на ентериер 2.793 евра

Молер 2.762 евра

Пекар 2.738 евра

Поштар 2.719 евра

Чувар на животни 2.632 евра

Хотелски службеник 2.593 евра

Готвач 2.590 евра

Касиер 2.519 евра

Персонал за чистење 2.329 евра

Козметичар 2.287 евра

Фризер 1.778 евра.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Бизнис

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Илон Маск повторно е најбогатиот човек на светот

Read more

Дали на Европа ѝ треба „воена економија“?

Read more

Publicis Groupe Skopje најнаградувана агенција на регионалниот форум на медиуми и креативни индустрии CIM Котор 2023

Read more
 

Вести

Сигна инспекцискиот наод: Момчето-убиец не било малтретирано од соучениците

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Читај повеќе

ДУИ: И по 5 години Мицкоски не успева да излезе од сенката на Груевски

Читај повеќе

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Читај повеќе

Концерт на пијанистките Мимоза Ќека и Јована Трајчева во Филхармонија

Читај повеќе

Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива

Читај повеќе

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

Читај повеќе

Рама: Србите да се вратат во институциите, Косово веднаш да распише нови избори

Читај повеќе