Објавено е во кој италијански град ќе се одржи следниот Евросонг

Европската радиодифузна унија (EBU) вчера потврди дека 66-тото издание на Евросонг ќе се одржи во Палата Алпитур во Торино.

На официјалната Instagram страница на Евровизија беше објавено дека натпреварот ќе се одржи од 10 до 14 мај 2022 година.

„Со задоволство го најавуваме Торино како домаќин на следното издание на Евросонг, меѓународен фестивал сакан од голема публика во секоја земја. Изборот на RAI, заедно со EBU, не беше лесен поради солидните предлози од други градови, на кои им благодарам за нивното ентузијастичко учество. Денес, започнува возбудливо патување за RAI и Торино, кое ќе нѐ одведе до мај 2022 година. Тоа е голем предизвик за RAI и за нашата земја“, изјави извршниот директор на RAI, Карло Фуортес, за италијанските медиуми.

 

Торино ќе биде третиот италијански град што ќе биде домаќин на Евровизија, по Неапол (1965) и Рим (1991).

Патем, градовите што се натпреваруваа со Торино за домаќин на Евровизија беа Болоња, Милано, Пезаро, Римини.

Групата „Манескин“ победи на Евровизија оваа година и го донесе натпреварот во Италија.

Remote video URL
реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Музика

Објавени номинациите за Греми наградите, еве кој доминира на листата

Read more

Објавено е во кој италијански град ќе се одржи следниот Евросонг

Read more

Емили Ратајковски: Да го пријавев Робин, немаше да станам супермодел

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more
 

Видео

  • play_arrow

Среќна Нова од Јапонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Дедо Мраз со гондола пристигна во Венеција

Читај повеќе
  • play_arrow

Спасување куче паднато од брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин ја пее „Blueberry Hill“

Читај повеќе
  • play_arrow

Спасување хаски од замрзнато езеро

Читај повеќе

Објавени номинациите за Греми наградите, еве кој доминира на листата

Читај повеќе
  • play_arrow

Дронска снимка од поплавите во Канада

Читај повеќе

Објавено е во кој италијански град ќе се одржи следниот Евросонг

Читај повеќе
  • play_arrow

Емили Ратајковски: Да го пријавев Робин, немаше да станам супермодел

Читај повеќе