Оброк салата со пилешко, беби спанаќ и јагоди

Лесниот оброк салата со пилешко, спанаќ и јагоди е комплетиран со сирење.

Со слатки јагоди, пилешко, спанаќ, сирење и крцкави ореви, ќе ви се допадне оваа лесна оброк салата уште по првиот залак. Со мешавина од слатко и солено, многу е необична, но и освежувачка. Еве како да направите оброк за салата пилешко, беби спанаќ и јагоди.

Потребни состојки:

 • 2 лажици свеж сок од лимон
 • ½ лажичка сенф
 • 30 мл маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • 150 гр беби спанаќ
 • 500 гр пилешко бело месо
 • 250 гр јагоди
 • 80 гр ореви
 • ¼ мал црвен кромид
 • 150 гр сирење

Подготовка:

Испечете ги филетите од бело месо и исечкајте ги на тенки ленти. Во голем сад изматете ги сокот од лимон и сенфот. Матејќи полека сипете го маслото додека преливот не се соедини. Зачинете со сол и бибер по вкус. Додадете ги беби спанаќот, пилешкото, тенко сечканите јагодите, сечканите ореви и тенко исечканиот кромид во садот со преливот и измешајте ги да се соединат. Ставете ја салатата на чинии и одозгора посипете со преостанатите ореви и издробено сирење.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Рецепти

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
 • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе