Оброк салата со пилешко и печурки

Јадење што е популарно во целиот свет, одлично е за кога се брзате, потребни се само неколку состојки.

Оброк салатите се идеални кога сакате нешто брзо и вкусно, а едноставно. Можат да се подготват одс најразлични намирници, но оние со пилешко се највкусни. Една од најпознатите такви салати е секако Цезар, а ние предлагаме да го пробате следниов рецепт. Додадете му пченка, печурки и варени јајца и ќе добиете совршен предлог за ручек.

Потребни состојки:

 • 300 гр пилешко филе
 • 300 гр печурки
 • 1 конзерва пченка
 • 4 јајца
 • 1 краставица
 • 1 лажица мајонез
 • 1 нишка магдонос
 • младо кромитче
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Исечкајте ги печурките, па пропржете ги во тавче. Потоа извадете ги и пропржете го месото кое претходно сте го посолиле и побибериле. Сварете ги јајцата и кога ќе се изладат излупете ги и исечете ги на ситни коцки. Исечкајте го месото, како и краставицата. Овие состојки измешајте ги во сад, па додадете ги сечканиот магдонос и процедената пченка, како и сечканиот млад кромид. На крајот прелијте со мајонез, измешајте и можете да послужите.

Remote video URL
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Рецепти

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more

За гурмани во кујната: Пица бурито

Read more

Рецепт на денот: Копани со брокула во сос од павлака и сенф

Read more
 

Магазин

Знаци кај децата кои може да укажуваат на дислексија

Читај повеќе

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Читај повеќе

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Читај повеќе
 • play_arrow

Ризичен експеримент: Намерно дозволил да го проголта анаконда

Читај повеќе

Неколку причини зошто Водолиите се генијалци

Читај повеќе

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Читај повеќе

Знаци што откриваат дека некој е емотивно недостапна личност

Читај повеќе
 • play_arrow

Авантурата наречена Red Bull Can You Make It? 2024 е во полн ек!

Читај повеќе

Внимателно избирајте облека со детали: 5 дезени што прават да изгледате постаро

Читај повеќе