Очајничка понуда на ПСЖ до Мбапе за да остане: Не е сè во парите

Пари Сен Жермен излезе со понуда до Килјан Мбапе која Daily Mail ја нарекува „очајничка“.

Не се работи само за „дебел“ договор, иако станува збор за вистинско богатство, туку францускиот шампион ѝ нуди можност на својата ѕвезда да носи и отпушта тренери и играчи.

Мбапе е пред одлука дали кариерата ќе ја продолжи во ПСЖ или ќе потпише за Реал Мадрид, што е договор за кој повеќето светски медиуми долго пишуваат како за „завршена работа“. Можеби во тие моменти изгледаше така, но ПСЖ не се откажува и нуди сè што може пред Мбапе за да го убеди да остане во клубот.

Daily Mail својот текст го темели на кажаното во емисијата El Chiringuito TV, во која се вели дека ПСЖ всушност му нуди на Мбапе да стане лидер на клупски проект со овластувања многу поголеми од досегашните. Тие се придружени со богат месечен приход.

Ги добива овластувањата на спортски директор?

Мбапе треба да игра за плата од околу 5 милиони евра месечно или околу 60 милиони евра годишно. На нив треба да се додаде бонусот од 100-120 милиони евра што клубот му го нуди за продолжување на договорот, а потоа и парите што би му дошле од маркетиншки права и преку бонуси за достигнувања на теренот.

Би носел одлуки и на ниво на спортски директори. Тој би бил прашуван за иднината на актуелниот тренер Маурисио Почетино, како и за одлуката кого треба да донесе клубот доколку тој поднесе оставка. Исто така, Мбапе би одлучил со кои играчи сака да игра во тимот.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Фудбал

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Read more

Руни го напушти Дерби Каунти

Read more

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Read more

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Read more
 

Спорт

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Читај повеќе

Руни го напушти Дерби Каунти

Читај повеќе

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Читај повеќе

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Читај повеќе

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Читај повеќе

Роналдо му постави ултиматум на Јунајтед

Читај повеќе

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Читај повеќе