Очајнички потег на Ферари: Од пензија го враќа човекот заслужен за успесите на Шумахер

Ф1
А.С.
/ 22.07.2020 / 20:37

Ферари соопшти дека направено е реструктурирање на позициите во тимот, што беше очекувано по катастрофалниот старт во сезоната.

Но, она што беше изненадување, па дури и шок, е очајничкиот потег на Ферари – од пензија го враќаат Рори Бирн.

Бирн има 76 години и беше најзаслужен за сите успеси на великанот Михаел Шумахер.

Тој ги дизајнираше сите болиди на Бенетон, а потоа и на Ферари, во кои Шумахер освои седум титули.

Шефот на италијанската Ф1 екипа Матија Биното го убедил да се врати од пензија.

Шефот на одделот за аеродинамика Енрико Кардиле стана шеф на новоформираниот оддел за развој, а покрај Биното и Кардиле, главни луѓе во Ферари ќе бидат шефот за развој на погонски едиици Енрико Гвалтиери, спортскиот директор Лорен Мекис и инженерот Симоне Реста.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

Ф1

ФИА се откажа од истрагата за Хамилтон

Read more

Хамилтон: Многу тешка трка, Ботас покажа брзина цел викенд

Read more

Фетел наредната сезона ќе вози за Астон Мартин

Read more

Пјер Гасли оствари прва Ф1 победа во кариерата

Read more

Спорт

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Читај повеќе
  • play_arrow

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Читај повеќе