Очајниот Путин ангажира инфлуенсерки во пропагандата за мобилизација

Според британските медиуми, рускиот претседател Владимир Путин регрутирал тајна армија блогери за убавина како очајнички потег во неговата пропагандна војна против Западот.

Откако повика 300.000 мажи да се приклучат во борбата во неговата војна против Украина, во земјата настана вистинско стампедо и многу Руси решија да ги спакуваат куферите и да побегнат.

Руската политика користи атрактивни млади жени во руската кампања на социјалните мрежи, а нивната цел е да ја убедат руската јавност да се придружи на страната на Путин во оваа војна.

Користејќи ќесички со чипс за подобро да ги илустрираат своите тврдења, инфлуенсерките испраќаат двосмислени пораки до јавноста, пишува The Sun.

„Ако земам еден процент од оваа ќесичка, сè уште ја имам целата ќесичка“, вели познатата блогерка Катрина Исаева. „Никој не зборува за мобилизација кога станува збор за статистика. Да ги погледнеме критериумите и ќе видите дека тоа е само еден процент, што не е голема бројка. Да се ​​поддржуваме во ова тешко време“, додава таа, а слично видео со чипс сними и инфлуенсерката Ана Велозелова.

URL

Потсетуваме, повикот на Путин за мобилизација предизвика паника во Русија, па илјадници луѓе почнаа да бегаат и да формираат линии на руските граници со Грузија, Казахстан и Монголија.

реклама

Русија ја напушта УЕФА: По 9 месеци под казна смисли нов план

Read more

Девојче, злато, кукле, маче: Сексуалното вознемирување на УКИМ постои

Read more

Осум знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Read more

Неделен хороскоп (28 ноември до 4 декември)

Read more

Чек дис аут

Трамп се огради од Вест: Тој е сериозно нарушен човек кој по игра на случајот е црнец

Read more

Маск откри дека спие со два пиштола до креветот

Read more

Навивач во Катар има своја „ВАР“ технологија: Ништо не му бега

Read more

15 дизајни на патишта кои ќе го променат светот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Роден е како најголемото бебе во светот, како изгледа денес?

Читај повеќе

Руска Instagram убавица: Галина Дубененко

Читај повеќе

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Читај повеќе

Овулација: Што е тоа и како точно се пресметува?

Читај повеќе

Трамп се огради од Вест: Тој е сериозно нарушен човек кој по игра на случајот е црнец

Читај повеќе

Маск откри дека спие со два пиштола до креветот

Читај повеќе

Трикови како побрзо да ги исушите алиштата во текот на зимата

Читај повеќе

Ивана Кнол доби конкуренција во Катар, запознајте ја Магдалена Кешкиќ

Читај повеќе

На кој начин нередовниот секс влијае на психата и на телото?

Читај повеќе