Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Во 2021 година очекуваниот животен век при раѓање во ЕУ бил 80,1 година. Во 2019 година очекуваниот животен век во ЕУ достигна 81,3 години, но потоа се намали за 0,9 години на 80,4 во 2020 година и во 2021 година за дополнителни 0,3, веројатно поради неочекуваниот раст на смртноста од COVID-19, покажуваат податоците на Евростат.

Очекуваниот животен век кај нас за една година е намалена за 1,2 години од 74,4 години во 2020 на 73,2 во 2021 година. Ова е трето намалување по ред, по пикот од 76,7 години во 2018, па падот на 76,6 во 2019 и 74,4 во 2020 година.

И во 2021 година во ЕУ очекуваниот животен век за жени е 82,9 години, и останува повисок споредено со тој кај мажи - 77,2 години, исто како и кај нас - 71,1 година за мажи и 75,5 години за жени.

Од земјите во регионот најмал очекуван животен век има Бугарија - 71,4 години, по што следи Србија со 72,8 години. Поголем очекуван животен век од нас има Црна Гора - 73,8 години, Албанија - 75,5 и Хрватска со 76,7 години.

Меѓу 2002 година, првата година за која се достапни податоци за сите земји-членки на ЕУ, и 2021 година, очекуваниот животен век во ЕУ е зголемен за 2,5 години од 77,6 на 80,1 година. Растот е две години за жени и 2,9 години за мажите.

На ниво на држава, највисок очекуван животен век при раѓање имаат Шпанија - 83,3 години, Шведска - 83,1 година и Луксембург и Италија со по 82,7 години, додека најнизок Бугарија - 71,4 години, Романија - 72,8 години и Латвија - 73,1 година.

По региони во ЕУ во 2021 година највисок очекуван животен век имаат шпанските региони на Мадрид - 85,4 години и Навара - 84,8 години. Потоа следат Оландските Острови во Финска со 84,6 години. Шпанските Кастиља и Леон - 84,3, како и италијанскиот регион Тренто со 84,2 и Стокхолм со 84,1 година.

Од друга страна најмал очекуван животен век имаат три региони во Бугарија - Северозападен со 69,7 години, Северноцентрален - 70,4 години и Југоисточен регион - 71 година. Потоа следи францускиот прекуморски регион Мајот со 71,5 години, па романските региони Северисточен - 72 години и Југоисточен - 72,1 година, како и регионот на Северна Унгарија - 72,1 година.

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Свет

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Ирански командант: Три европски земји ќе одговараат за помошта кон Израел

Read more

Откриен офанзивниот план на Путин: Каде се мести тампон зона?

Read more
 

Вести

Фирма од Чаир монтира небезбедно панорамско тркало во Карпош, обвини Град Скопје

Читај повеќе

Премиера на претставата Парови во Драмскиот театар – Скопје

Читај повеќе

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Читај повеќе

Вработена во МВР фатена со мито од 12.500 евра

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Читај повеќе

Судир на два воза во Србија: Има повредени, нема загинати

Читај повеќе

Зa 20 години Хрватска ќе биде празна, младите си заминуваат: Мрачни прогнози на германските медиуми

Читај повеќе

Ирански командант: Три европски земји ќе одговараат за помошта кон Израел

Читај повеќе

Денес малку сонце, па облачно, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе