Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Според најновите податоци, во светот со  новиот коронавирус се заразени 21.030.489 луѓе.

Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

Од почетокот на пандемијата од последици од COVID-19 починаа над 750.000 луѓе, а оздравеле речиси 14 милиони луѓе. Во моментот активни случаи се околу 6,5 милиони, а 64.000 се во критична состојба.

Најпогодени земји од пандемијата се САД, Бразил и Индија, кои бројат повеќемилионски случаи, а потоа следат Русија, Јужна Африка, Мексико и Перу. 

реклама

Свет

Сопругата на Навални уапсена за време на протест во Москва

Read more

ЕК: Инсистираме на стабилност во испораките на вакцините на AstraZeneca

Read more

ОН: Стапи во сила Договорот за забрана на нуклеарното оружје

Read more

Фаучи: Веќе не морам да му противречам на Трамп, се чувствувам слободен

Read more
 

Вести

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Читај повеќе

Намален бројот на активни случаи на заболени од COVID-19, на инфективните одделенија има слободни легла

Читај повеќе

Пендаровски се консултира со правни експерти за Законот за пописот

Читај повеќе

Прoменливо облачно, попладне врнежи од дожд, на планините од снег

Читај повеќе

Санкционирани 407 граѓани за неносење маска

Читај повеќе

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 310 пациенти, слободни кревети има

Читај повеќе

Хаг: Одбиено барањето за ослободување на Кадри Весели

Читај повеќе

Сопругата на Навални уапсена за време на протест во Москва

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 347 новозаразени и 11 починати

Читај повеќе