Одбивањето да се вакцинира ќе го чини Ирвинг 200 милиони долари

Кајри Ирвинг, еден од најдобрите плејмејкери во светот, одбива да се вакцинира и затоа ќе му бидат одбиени дополнителни 200 милиони долари, изјави еден од најценетите новинари во НБА, Шамс Чарани.

Ирвинг, кој ги брани боите на Бруклин Нетс, е тема број еден во американските спортски медиуми затоа што не сака да се вакцинира против коронавирусот и затоа не може да биде дел од натпреварите пред домашната публика.

Градот Њујорк пред неколку месеци донесе закон, според кој посетата на јавни места е можна само со потврда за вакцинација, така што ова важи и за кошаркарите на Бруклин Нетс и Њујорк Никс кои играат игри во „Барклејс Сентр“ и „Медисон Сквер Гарден“.

Додека не се вакцинира, Ирвинг нема да може да игра во Њујорк, а Бруклин Нетс објавија дека нема да му биде достапен на тренерот ниту на гостувања, и ризикува да ја пропушти целата сезона.

Како резултат на тоа, тој ќе загуби 16.000.000 долари, бидејќи Бруклин ќе го казни за секој пропуштен натпревар дома, а потенцијално ќе остане и без дополнителни 185.000.000 долари, колку што треба да му донесе неговиот нов договор.

Нетс сакаа да ја продолжат соработката со Ирвинг, но оваа ситуација значително ја менува позицијата на франшизата од Њујорк. Американскиот новинар Шамс Чарани наведува дека Бруклин нема да му понуди продолжување на соработката додека не се вакцинира.

URL

„Ми рекоа дека Кајри Ирвинг не планира да се вакцинира. Затоа е во опасност да загуби околу 200.000.000 долари. Доколку не се вакцинира, Ирвинг ќе ја пропушти целата сезона, а неговата единствена надеж е да чека Њујорк да го укине постоечкиот закон. Меѓутоа, според моите извори, водачите на градот не планираат да го сторат тоа во блиска иднина“, вели Чарани за CNN.

Ирвинг се огласи во средата преку својот официјален профил на Instagram, а потоа ја појасни својата позиција.

„Не сум антиваксер. Се работи само за тоа што е добро за моето тело. Не сум сигурен и тоа е во ред. Свесен сум за последиците. Факт е дека јас не повредив никого ниту направив злосторство“, рече Ирвинг, додавајќи:

„Ако сакате да се вакцинирате, ве поддржувам. Направете го она што е најдобро за вас. Секој треба да го направи она што е најдобро за него. Она што ме растажува е што луѓето ја губат работата поради овие работи“.

Секогаш постои трејд опцијата, бидејќи само во Њујорк и Сан Франциско важи правилото за задолжителна вакцинација, и тоа значи дека би можеле да го видиме Ирвинг во некој друг клуб од НБА.

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Кошарка

Леброн: Не заслужив да бидам суспендиран

Read more

Феникс ја забележа 14-тата победа по ред

Read more

Токсична машкост во НБА: Кајл Кузма ја разбранува јавноста со неговиот моден избор

Read more

Џексон донесе победа за Гризлис, Дурент се пофали со нови патики

Read more
 

Спорт

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Читај повеќе

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Читај повеќе

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Читај повеќе

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Читај повеќе

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте за бламажата во Словенија: По три недели почнувам да ја разбирам ситуацијата во Тотенхем

Читај повеќе

Каде да се гледа мундијалската жрепка?

Читај повеќе

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено видео на кое Роналдо урла по играчите на Јуве: Играме како го*на

Читај повеќе