ЦЕВ ЕУРО 2019 ВО ОДБОЈКА

Одбојкарите денеска против Финска дебитираат на ЕУРО

Историскиот прв натпревар на македонската машка репрезентација се игра денес од 17.30 часот, а одбојкарите се оптимисти дека на дебито можат до добар резултат против квалитетната Финска.

Дојде и тој ден. Македонија денес ќе го има своето огнено крштевање на едно големо натпреварување. Проитивник е Финска, квалитетна репрезентација која по осумнаесетти пат ќе игра на Европско првенство, а највисок пласман им е 4-то место во 2007.

Одбојкарската федерација на Македонија преку својата официјална веб-страница пренесува изјави на тројца играчи во пресрет на денешниот натпревар.

„Уживаме, но не сакаме да бидеме само обични учесници, сакаме и да победуваме. Нема што да се плашиме од Финска, тоа е добра репрезентација, но од наш ранг. Треба да бидеме агресивни, да ги намалиме грешките, да се бориме за секоја топка. Тие играат мудро, но имаат проблеми со високите топки. Очекувам ова да биде наш ден, да биде убав ден“ вели капитенот Никола Ѓорѓиев.

„Во мислите треба да имаме дека можеме тоа да го направиме. Прв натпревар е, можеби ќе има трема, мал грч, но дури и да го загубиме првиот сет, не треба да се предаваме, треба да се бориме до крај за секој последен поен. Се надевам, односно знам дека можеме да го направиме тоа“, убеден е примачот Александар Љафтов.

„Еве јас ќе бидам првиот што ќе кажам дека сме поквалитетни од нив и навистина верувам дека ќе ја израдуваме македонската јавност”, оптимистички тонови праќа средниот блокер Ристо Николов.

31-вото ЕУРО почнува денес, а го отвораат Чешка и Украина од 14 часот во групата Д. Сите натпревараи од нашата група Ц се играат во арената „Стожице“ во Љубљана од каде МРТ ќе врши директен пренос од сите наши натпревари.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Read more

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Read more

Останати спортови

Кечерот Шад Гаспард пронајден мртов на плажа во Калифорнија

Read more

Рускиот шамарџија успа противник

Read more

Хабиб: Татко ми има компликации со срцето предизвикани од коронавирусот

Read more

Ист спортист со ист тренер и дома без туширање по тренинг

Read more

Спорт

Фудбалската публика се враќа на трибините во Црна Гора

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона ќе го одложи враќањето на Нејмар до крајот на јули

Читај повеќе

Зидан ги прекрши правилата за самоизолација во Мадрид

Читај повеќе
  • play_arrow

Њукасл и Вулверхемптон се заинтересирани за Игуаин

Читај повеќе

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Левандовски е незапирлив

Читај повеќе