ЦЕВ ЕУРО 2023

Одбојкарите ги дознаа противниците на ЕУРО 2023

Македонската одбојкарска репрезентација на денешната жрепка ги доби противниците во фазата по групи на Европското првенство 2023.

Жрепката се одржа во Неапол, а македонската репрезентација се најде во групата Ц заедно со Полска, Црна Гора, Холандија, Чешка и Данска.

Одбојкарското ЕУРО 2023 ќе се игра од 18 август до 16 септември идната година, а Македонија е кодомаќин заедно со Италија, Бугарија и Израел. Секоја држава ќе организира една од четирите групи.

Фортуната на 24-те учеснички им ја даде следнава судбина:

Група А

Италија
Швајцарија
Германија
Србија
Белгија
Естонија

Група Б

Бугарија
Финска
Словенија
Украина
Хрватска
Шпанија

Група Ц

Македонија
Полска
Црна Гора
Холандија
Чешка
Данска

Група Д

Израел
Романија
Франција
Турција
Португалија
Грција

Ова ќе биде трето последователно учество на Македонија на ЕУРО откако беше дел од континенталните собири во 2019 и 2021 каде заврши на 17-то и 23. место. Овој пат нашата репрезентација автоматски се квалификуваше како кодомаќин.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Останати спортови

Украина ќе ги бојкотира ЛОИ во Париз ако настапат руски и белоруски олимпијци

Read more

Шифрин постави рекорд по победи во Светскиот куп во алпско скијање

Read more

Волкановски доби два мурала во Сиднеј

Read more

Умар Нурмагомедов е новиот дагестански ММА ѕвер

Read more
 

Спорт

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Читај повеќе

Украина ќе ги бојкотира ЛОИ во Париз ако настапат руски и белоруски олимпијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе