МЕДИТЕРАНСКИ ИГРИ АЛЖИР 2022

Одбојкарките поразени од Грција, одбојкарите од Италија

Два убедливи порази на македонските одбојкарски репрезентации на Медитеранските игри во Алжир со што го завршија настапот без освоен бод.

Фото: МОК

Женската репрезентација со убедливи 3:0 загуби од соседна Грција во 3. коло од групата Б каде Македонија остана закована на последното место. Гркинките славеа со 25:18, 25:16 и 25:19 по сетови. Синоќа одбојкарите загубија со 3:0 од Тунис, а на отворањето со 3:1 од Египет.

Табела:

  1. Грција 9 9:0
  2. Тунис 3 3:3
  3. Египет 3 3:3
  4. С. Македонија 0 1:9

Одбојкарите по синоќешниот убедлив пораз од Египет (3:0) денеска очекувано потклекнаа пред силната Италија, губејќи со идентичен резултат. По сетови „Аѕурите“ славеа со 25:19, 25:16 и 25:23. Нашата репрезентација достоинствено го бранеше црвено-жолтиот дрес против силниот противник, но со овој натпревар сепак заврши нивното учество на Медитеранските игри во алжирскиот град Оран.

На овој натпревар капитенот Никола Ѓорѓиев беше најефикасен со 13 поени, Милев освои 7, Савовски 6, Маџунков 5, Костиќ 4, Илиев и Ѓорѓи Ѓорѓиев завршија со по 3, а шанса доби и Стефан Алексов, кој забележа 1 поен.

Табела:

  1. Италија 6 6:0
  2. Египет 3 3:3
  3. С. Македонија 0 0:6
реклама

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Read more

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Read more

Шефот на ОН: Повторно ни се заканува нуклеарен конфликт

Read more

Останати спортови

Австралијките се нови светски рекордерки на 4×200 слободен стил

Read more

Златен медал за македонскиот карате тим на Универзијадата во Полска

Read more

Аманда брутално ја претепа Пења, испи пиво и ја напушти салата со патерици

Read more

Светски шампион во бокс претепа аматер кој дојде во теретана и го предизвика

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе

Баерн радикално штеди: Без гас и топла вода на Алијанц Арена

Читај повеќе

Чави ентузијаст пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Читај повеќе

Дали „деветката“ во Челси е проколната?

Читај повеќе

Конте: Мразам лажговци

Читај повеќе

Фудбалер на Малме ја пропушти сопствената свадба поради натпревар

Читај повеќе

Леброн сѐ уште размислува за понудата од речиси 100 милиони долари за нов договор

Читај повеќе