1.МФЛ 2019/20

Одбран идеалниот тим на есенскиот дел во Првата фудбалска лига

Очекувано, во најдобрите единаесет доминираат играчите на Вардар кои покажаа најмногу и се лидери на табелата.

Во заедничкиот избор на порталите MacedonianFootball.com и Transfermarkt.de употребена е формацијата 4-2-3-1 и има шест играчи од Вардар и тоа целосната одбрана на чело со голманот Филип Гачевски кој на дури 11 од 18-те натпревари не прими гол.

На десната и левата бековска позиција се Владица Брдаровски и Бразилецот Леовижилду, додека централни дефанзивци се Јевхениј Новак и Кристијан Тошевски. Одбраната на Вардар во есенскиот дел на 18 натпревари прими 11 голови, што е најмалку од сите клубови. Бразилецот дури и беше одличен во офанзивниот дел постигнувајќи 4 голови и запишувајќи 6 асистенции. Воедно, сите петмина полусезоната ја завршија без нити еден црвен картон.

Во централниот дел од средината се Ѓорги Стоилов од Академија Пандев и Арменд Алими од Шкендија. Стоилов беше најдобар поединец во струмичкиот тим и се избори и за деби во националниот тим. Алими, пак, беше ретка светла точка во бледиот тим на актуелниот шампион Шкендија кој беше големо разочарување изминатава есен и оттаму доби само еден играч во иделниот тим.

На крилните позиции се Бразилец и Хрват. Сержињу беше незапирилив за притивниците играјќи по левата страна за тимот на Шкупи. Постигна 4 голови и асистираше трипати, но секогаш кога на тимот не му одеше тој беше моторот кој ја преземаше обврската да ја креира играта. На спротивната страна е Никола Прелчец, играч кој лесно се адаптира на различни позиции во нападот. Тој е најзаслужен што Борец уште на полусезона не е испаднат бидејќи со осумте голови му донесе еден куп бодови.

Како треквартиста е Даниел Аврамовски, веројатно најдобриот играч на есенскиот дел. Се препороди во Вардар каде со 9 голови и 6 асистенции скоро секогаш беше одлучувачки фактор кога вардарци собираа бодови.

Во нападот најистурен е босанскиот голгетер Марин Јурина како втор играч на Шкупи кој доби место во идеалниот тим. Одигра 16 натпревари, постигна 8 голови и еднаш асистираше. Јурина беше навистина тежок играч за чување во казнениот простор со кого противничките одбрани мака мачеа.

Покрај идеалниот тим составен од 11 играчи, одбрани се и 12 резервни играчи.

Голмани: Костадин Захов (Шкендија) и Душан Чубраковиќ (Академија Пандев)
Лев бек: Гледи Мици (Шкендија)
Централни бекови: Егзон Бејтулаи (Шкендија) и Марио Маслаќ (Академија Пандев)
Десен бек: Мевлан Мурати (Шкендија)
Дефанзивна средина: Филип Најдовски (Вардар) и Филип Дурански (Силекс)
Треквартиста: Боби Божиновски (Македонија ЃП)
Крила: Љупчо Дориев (Академија Пандев) и Стениу Жуниор (Шкендија)
Напад: Ремзифаик Селмани (Ренова)

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Фудбал

Пандев несопирлив на 37 години: Со гол ја почна сезоната во Серија А

Read more

Во Тотенхем е тесно, ПСЖ почна преговори за Деле Али

Read more

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Read more

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Read more

Спорт

Пандев несопирлив на 37 години: Со гол ја почна сезоната во Серија А

Читај повеќе

Во Тотенхем е тесно, ПСЖ почна преговори за Деле Али

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал сензационално испадна од Мастерсот во Рим

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: Бостон Селтикс го возврати ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Читај повеќе

На Ѓоковиќ му „пукна филмот“ и го тресна ракетот од земја

Читај повеќе