Одбрани авторите и авторките за зборникот Рукописи 45, четворица од Македонија

Александра Спасеска
/ 07.05.2022 / 10:29

Ива Дамјановски, Стефан Велковски, Леона Јариќ и Филипа Сара Попова ќе бидат објавени во зборникот Рукописи 45.

Во зборникот Рукописи 45 оваа година ќе се најдат 78 автори од Србија, Црна Гора, Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина и Македонија. На конкурсот преку електронска пошта пристигнаа 350 пријави, а жирито работеше во состав: Срѓан Гагиќ, Стефан Станојевиќ, Јасмина Топиќ (гл. уредник), Наталија Миловановиќ (Словенија), Ѓоко Здравески (Македонија).

Одбрани се следниве автор(к)и: Милана Грбиќ, Раде Шупиќ, Јулија Петковиќ, Милош Лазаревиќ, Ѓорѓе Топаловиќ, Горица Радмиловиќ, Светлана Савиќ, Ненад Костиќ, Сара Станојевиќ, Немања Куч, Тијана Миљковиќ, Маја Стојанац, Оливера Митиќ, Дејан Каназир, Немања Киџин, Милош Миленковиќ, Уна Капетан, Стефан Кирилов, Стефан Басариќ, Алекса Крстиќ, Лидија Тасиќ, Шимон Цубота, Тамара Поповиќ, Катарина Пантовиќ, Сара Маѓар, Марко Мијатовиќ, Урош Ѓоровиќ, Катарина Петковиќ, Миња Ковач, Богдан Чалиќ, Амар Личина, Мирко Кекиќ, Христина Дамјановиќ, Милош Михаиловиќ, Вукашин Оџиќ, Сузана Џувер, Његош Вуковиќ, Петра Нешиќ, Павле Алексиќ (СРБИЈА); Јосип Чекољ, Марија Скочибушиќ, Ади Туфек, Лука Ивковиќ, Силба Љутак, Антонела Бокан, Марко Пешут, Андрија Балуновиќ, Елиша Папиќ, Никола Сердар, Адриан Сатја Курдија, Вида Терзе, Дејана Пацина (ХРВАТСКА); Мирза Пињиќ, Павле Бањац, Амина Хрнчиќ, Мерима Мустафиќ, Мирна Диздаревиќ, Николина Круниќ, Армин Шетиќ, Ранкица Гвозден, Емина Алиќ, Емрах Куло (БИХ); Милена Радевиќ, Наташа Гудељ, Анѓела Булајиќ, Филип Видаковиќ, Тијана Радуловиќ, Стефан Мијовиќ (ЦРНА ГОРА); Лукас Дебелјак, Ајда Зупан, Вероника Разпотник, Ева Уле, Ања Пирнат (СЛОВЕНИЈА); Стефан Велковски, Ива Дамјановски, Леона Јариќ, Филипа Сара Попова (МАКЕДОНИЈА).

„Им честитаме на одбраните автори затоа што конкуренцијата, како и секоја година, беше навистина голема. На авторите што оваа година не влегоа во зборникот им се заблагодаруваме за испратените текстови, и се надеваме дека ќе се јават и следната година и ќе си го најдат своето место во идните Рукописи. Зборникот излегува од печат на почетокот на мај, а фестивалот по повод објавувањето на Рукописи 45 оваа година ќе биде одржан во стариот термин со гостите автори од регионот. Се радуваме што на 20 и 21 мај ќе ги претставиме авторите од Србија и гостите од Хрватска, Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Словенија, ќе уживаме во добра книжевност, во работилниците и во музичката програма“, велат организаторите.

Оттаму додаваат дека одбраните автори преку мејл ќе добијат известување за изборот во Рукописи 45, а исто така и информации во врска со фестивалот и доаѓањето во Панчево. Активностите и нови информации ќе бидат достапни на Facebook страницата Rukopisi и на сајтот на Домот на младите во Панчево (www.domomladinepancevo.rs), а веста за одбраните автори ќе биде проследена на релевантни интернет-страници и портали што ја следат културата.

„Организаторот и уредничкиот тим уште еднаш им се заблагодаруваат на сите што учествуваа на конкурсот, а им честита на одбраните автори.“

Издавач на Рукописи 45 и организатор на манифестацијата е Домот на младите Панчево, а книгата се печати под покровителство на Град Панчево.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Read more

Култура

Почнува Скопје Синема Сити 2022

Read more

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Read more

Почна фестивалот „Гола Месечина“ во Општина Аеродром

Read more

Статуафест 2022

Read more
 

Вести

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Читај повеќе

ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Читај повеќе

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Читај повеќе

Повеќе родени и умрени во градските средини

Читај повеќе

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне локален пороен дожд, температурата до 38°C

Читај повеќе

До крајот на денот нестабилно со пороен дожд во источните делови од земјава

Читај повеќе

Левица: Потребно е категорично отфрлање на предлогот и прекин на преговорите со Бугарија

Читај повеќе

Рама: Северна Македонија треба без двоумење да го прифати новиот француски предлог

Читај повеќе