Одмазда за Калининград: Литванија изложена на голем сајбер напад од Русија

Државни и приватни институции во Литванија се најдоа на удар на голем DDOS напад (негирање на услуга), се наведува во соопштението на литванскиот национален Центар за сајбер безбедност, пренесено од тамошното Министерство за одбрана.

„Многу е веројатно таквите или уште посилни напади да продолжат и во наредните денови, особено во транспортниот, енергетскиот и финансискиот сектор“, додаваат од Центарот.

Беа нападнати и безбедните мрежи што ги користат овие институции, се додава во соопштението.

Британските медиуми јавуваат дека руската хакерска група Killnet ја презела одговорноста за нападот, објавувајќи дека тоа е одмазда за одлуката на Литванија да го забрани транспортот на руска стока преку нејзината територија до руската ексклава Калининград.

– Нападот ќе продолжи се додека Литванија не ја укине блокадата, изјави портпаролот на Killnet за британските медиуми. „Уништивме 1.652 веб-извори. И тоа е само досега“.

Калининград е поврзан со остатокот од Русија со железница преку Литванија, која е членка на Европската Унија и НАТО.

реклама

Свет

Во Обединетото Кралство одобрена првата бивалентна вакцина против коронавирус

Read more

Германија воведува данок на гас за потрошувачите

Read more

Иран категорично негира поврзаност со нападот врз Салман Ружди

Read more

Путин му испрати писмо на Ким Џонг Ун

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Ѓоргиев: Идентитетите во средниот век и сегашните национални идентитети апсолутно не треба да се поврзат

Читај повеќе

Во Обединетото Кралство одобрена првата бивалентна вакцина против коронавирус

Читај повеќе

На Богородица се чека 30 минути, на Табановце до 1 час

Читај повеќе

Германија воведува данок на гас за потрошувачите

Читај повеќе

Пронајдена граната во Вардар кај Велес

Читај повеќе

H&M го сака Скопје: Нов мурал кој истовремено го прочистува воздухот ќе биде откриен во центарот на градот

Читај повеќе

Нема македонски универзитет во првите илјада на Шангајската листа за 2022

Читај повеќе

Нови 889 случаи со COVID-19, 7 починати и 1.228 оздравени

Читај повеќе

Поскапуваат бензините и дизелот

Читај повеќе