Офанзива на етиопските владини сили за заземање на градот Мекеле

Етиописките владини сили почнаа офанзива врз градот Мекеле, во северниот регион Тиграј, што е под контрола на бунтовниците, по ултиматумот што заврши во средата, изјави лидерот на Националниот ослободителен фронт Тигри (ТПЛФ), Дебрецион Гебрмајкл.

Гебрмајкл во порака до британските медиуми напиша дека во моментов градот е подложен на жестоко бомбардирање.

Портпаролот на премиерот, Билен Сејум, изјави дека етиопските сили нема да бомбардираат цивилни области, додавајќи дека безбедноста на Етиопјаните во Мекеле и Тигар е приоритет за федералната влада.

Владата во Адис Абеба минатата недела на ТПЛФ му постави ултиматум да го положи оружјето или ќе се соочи со напад врз Мекеле, град со 500.000 жители, предизвикувајќи стравувања од поголеми цивилни жртви.

Тагови
реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Свет

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Read more

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Read more

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Read more

ЕК: Земјите-членки на ЕУ да го следат геномот на коронавирусот

Read more
 

Вести

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Читај повеќе

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Читај повеќе
  • play_arrow

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Читај повеќе

Православните верници го слават празникот Богојавление-Водици

Читај повеќе

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Читај повеќе

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Читај повеќе

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Читај повеќе