Официјално е потврден петтиот океан на Земјата

Земјата конечно постигна популарно признание за својот петти океан, со одлука на Националното географско друштво, така што Јужниот Океан околу Антарктикот беше додаден четирите веќе познати: Атлантски, Тихи, Индиски и Северен Леден Океан.

Иако означувањето на ладните води околу ледениот јужен континент како посебен океан започна пред скоро 100 години и е широко користено од научниците, досега немаше популарна поддршка.

Но, на 8 јуни - Светскиот ден на океанте – Друштвото соопшти дека отсега ќе го означува Јужниот Океан како петти океан на своите мапи на нашата планета.

„Научниците одамна го признаа Јужниот Океан, но бидејќи никогаш немало меѓународен договор, ние никогаш не го признавме официјално“, изјави официјалниот географ на Друштвото, Алекс Таит, за National Geographic.

Едно од најголемите влијанија би било врз образованието, тој рече: „Учениците учат информации за океанскиот свет преку океаните што ги учат. Ако не го вклучите Јужниот Океан, тогаш нема да ги научите неговите специфики и колку е важен“.

National Geographic започна да прави мапи во 1915 година, но Друштвото формално признаваше само четири океани, дефинирани од континентите со кои се граничеа.

Спротивно на тоа, Јужниот Океан не е дефиниран од континентите што го опкружуваат, туку од Антарктичката циркумполарна струја (ACC) што тече од запад кон исток.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Вести

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Read more

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Read more

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Read more

Антителата по втората доза на Sinovac ослабуваат по шест месеци

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во август 2021

Читај повеќе

Што ново ќе донесат Samsung Galaxy Z Flip 3 и Z Fold 3?

Читај повеќе

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанското МНР преку игрица ќе го промовира туризмот

Читај повеќе

Антителата по втората доза на Sinovac ослабуваат по шест месеци

Читај повеќе