Официјално: Велика Британија во рецесија за првпат по 11 години

Стопанството на Велика Британија претрпе најголем пад помеѓу април и јуни, бидејќи мерките за спречување на ширењето на новиот коронавирус официјално ја турнаа државата во рецесија.

Британското стопанство опадна за 20,4 отсто во однос на првите три месеци од годината.

Со тоа, Британија технички влезе во рецесија, дефинирана во два последователни квартала со економски пад.

Remote video URL

Ова е првпат Британија да се најде во рецесија од 2009 година.

Стопанството почна да закрепнува на крајот на мај, откако владините мерки наметнати за коронавирусот почнаа да се олеснуваат.

Што предизивикува рецесија?

Дали факторите како инфлација, побарувачка и понуда, како и каматните стапки предизвикуваат рецесии? Дознајте во прилогот на Ричард Кофин:

Remote video URL
Тагови
реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Бизнис

Норвешката Влада бара да се инвестира повеќе во американски отколку во европски акции

Read more

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Read more

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Read more

Вести

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

183 нови случаи на COVID-19 од 1.769 тестирања

Читај повеќе

ИЈЗ: Зголемен бројот на заболени и починати од COVID-19

Читај повеќе

Пендаровски: Безбедносната состојба стабилна, најголем предизвик останува пандемијата на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Eвакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Читај повеќе

Алексеј Навални пуштен од болница

Читај повеќе

Левица поднесе 8 тужби против Собранието

Читај повеќе

Бела ноќ в сабота на 10 локации низ Скопје

Читај повеќе