ОФМ стави крај на одбојкарските лиги без прогласување победници

Одбојкарската федерација на Македонија донесе одлука за дефинитивен крај на сезоната во сите лиги и категории, а првак нема да биде прогласен во никоја.

Фото: ОФМ

„Се прекинува првенството за натпреварувачката сезона 2019/2020 во сите категории (мажи и жени), без прогласување на победници“, почнува соопштението на ОФМ.

Што се однесува до пласманот во еврокуповите за наредната сезона, екипите учеснички ќе бидат одбрани според пласманот на табелата во моментот на прекин.

„Одлуката е донесена по последните препораки и забрани од страна на Министерството за здравство за превенција од коронавирусот, како и по препораките на Светската здравствена организација за заштита на здравјето и безбедноста, коишто опфаќаат забрана на сите јавни и приватни собири, без разлика на обемот и бројката на учесници, а особено имајќи ја предвид моменталната состојба со епидемијата (бројот на заболените) во нашата држава и продолжување на вонредната состојба“, соопштува Федерацијата.

Во најквалитетната машка лига лидер беше Вардар со 33 бода, пред Џио Струмица со 30 и Универзитет Тетово со 27. Кај жените истотака Вардар водеше со 41 бод, пред Работнички со 38.

Од ОФМ не открија дали ќе има испаѓање, меѓутоа истакнаа дека дколку има клубови од втората лига заинтересирани за настап меѓу најквалитетните, треба да аплицираат, па потоа оние кои ги исполнуваат критериумите ќе добијат дозвола за настап.

Тагови
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Останати спортови

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Read more

Одбојкарите овој пат перфектни со БиХ

Read more

Ѓорѓиев: Немаме друг избор освен победа против БиХ

Read more

Одбојкарите загубија од Турција

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Харден испиша историја во НБА лигата на дебито за Бруклин

Читај повеќе

Втор висок пораз на македонските ракометари на Мундијалот во Египет

Читај повеќе

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Читај повеќе

Ибра: Донарума е најдобар голман во светот

Читај повеќе