Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Неодамнешното откритие се протега низ огромни територии на Северна Африка.

Геолошкиот институт на САД (УСГС) објави дека открил два големи басени на нафта и гас кои се протегаат на огромни области што лежат под Либија и Тунис.

Првото џиновско наоѓалиште се протега по должината на источниот туниски брег со помал дел лоциран на брегот, а остатокот вграден во близина на брегот. Се протега од брегот на градот Бизерта и Тунискиот Залив до градот Мисрата.

Друго поле е откриено во либискиот залив Сидра во близина на брегот на Сирта, според извештајот на УСГС.

Во својата прва проценка американската владина агенција соопшти дека наодите во африканските земји содржат вкупно 4 трилиони барели нафта и 385 милијарди кубни стапки природен гас, што е еквивалент на 1,47 трилиони барели течен природен гас.

Според прелиминарните проценки, резервите на нафта и гас на Либија би можеле да се удвојат како резултат на откритието, додека Тунис би можел да стане главен северноафрикански производител на енергија.

Во 2021 година Либија беше седми по големина производител на сурова нафта на ОПЕК и трет по големина во Африка, по Нигерија и Алжир, според американската Управа за енергетски информации (ЕИА). Либија поседува 3% од докажаните резерви на нафта во светот и 39% од оние во Африка.

Во меѓувреме, ЕИА проценува дека формациите на Тунис имаат 23 трилиони кубни стапки докажани резерви на гас од шкрилци и 1,5 милијарди барели технички обновливи ресурси на нафта од шкрилци.

реклама

Свет

Големи немири во Источна Германија: Се судрија левичарите и полицијата

Read more

Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Русија брутално го нападна Киев - загинаа две деца

Read more
 

Вести

Бујар Османи објави план во 9 чекори за деескалација и нормализација на состојбите во Косово

Читај повеќе

Патот од Љубаниште кон Охрид делумно прооден, сообраќајот се одвива наизменично

Читај повеќе
  • filter

Големи немири во Источна Германија: Се судрија левичарите и полицијата

Читај повеќе

Сигна инспекцискиот наод: Момчето-убиец не било малтретирано од соучениците

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Читај повеќе

ДУИ: И по 5 години Мицкоски не успева да излезе од сенката на Груевски

Читај повеќе

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Читај повеќе

Концерт на пијанистките Мимоза Ќека и Јована Трајчева во Филхармонија

Читај повеќе