Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Неодамнешното откритие се протега низ огромни територии на Северна Африка.

Геолошкиот институт на САД (УСГС) објави дека открил два големи басени на нафта и гас кои се протегаат на огромни области што лежат под Либија и Тунис.

Првото џиновско наоѓалиште се протега по должината на источниот туниски брег со помал дел лоциран на брегот, а остатокот вграден во близина на брегот. Се протега од брегот на градот Бизерта и Тунискиот Залив до градот Мисрата.

Друго поле е откриено во либискиот залив Сидра во близина на брегот на Сирта, според извештајот на УСГС.

Во својата прва проценка американската владина агенција соопшти дека наодите во африканските земји содржат вкупно 4 трилиони барели нафта и 385 милијарди кубни стапки природен гас, што е еквивалент на 1,47 трилиони барели течен природен гас.

Според прелиминарните проценки, резервите на нафта и гас на Либија би можеле да се удвојат како резултат на откритието, додека Тунис би можел да стане главен северноафрикански производител на енергија.

Во 2021 година Либија беше седми по големина производител на сурова нафта на ОПЕК и трет по големина во Африка, по Нигерија и Алжир, според американската Управа за енергетски информации (ЕИА). Либија поседува 3% од докажаните резерви на нафта во светот и 39% од оние во Африка.

Во меѓувреме, ЕИА проценува дека формациите на Тунис имаат 23 трилиони кубни стапки докажани резерви на гас од шкрилци и 1,5 милијарди барели технички обновливи ресурси на нафта од шкрилци.

реклама

Свет

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Read more

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Read more
 

Вести

  • filter

Диво месо на Албанскиот театар, штипската Лекција и Натчовек на Драмски театар од Варна на претпоследниот ден на фестивалот

Читај повеќе

Изведба на танцовиот дует LOUNGE на Марга Алфејрау, Мириам Лукас и Мириана Бененге на Викендот на гордоста

Читај повеќе

Со прогласување на наградените и проекција на Златната треска на Чарли Чаплин се затвора 14. Филозофски филмски фестивал

Читај повеќе

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Читај повеќе

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Читај повеќе

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Читај повеќе

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Читај повеќе