Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Последните статистички податоци од целиот свет покажуваат дека се регистрирани 215.000 нови случаи на коронавирус, што претставува охрабрувачки пад во бројот на новозаразени во одност на претходните 24 часа.

Во „црната недела“ беше забележан рекорден дневен биланс и беа соопштени 230.000 нови случаи ширум светот, според Светската здравствена организација (СЗО).

Според податоците на СЗО, бројот на заразени во светот надмина 12,7 милиони, додека според американскиот Универзитет Џонс Хопкинс и сајтот Worldmeters таа бројка веќе надмин 13 милиони.

СЗО наведува дека бројот на потврдени случаи ширум светот заклучно со вчерашните сега изнесува 12.768.307.

Во изминатите 24 часа ширум светот од COVID-19 починале 5.037 луѓе.

Најмногу заразени има во Јужна и Северна Америка, каде бројката порасна за 129.657 и сега изнесува 6.669.879.

Во Европа се заразени 2.925.686 луѓе.

По земји, најмногу потврдени случаи на коронавирус има во САД - 3.225.950, а следат Бразил со 1.839.850, Индија со 878.254 и Русија со 733.699 заразени.

Статистиката на СЗО се заснова на официјалните податоци што ги доставуваат земјите членки на организацијата.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Здравје

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Магазин

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе