Охриѓанец истрча од Попова Шапка до Титов Врв и назад за два часа и 19 минути

Дејан Ангелоски од Охрид за два часа 19 минути и 36 секунди успеа да истрча од Попова Шапка до Титов Врв и назад и да биде победник на вчерашната трка во скајранинг – екстремна форма на планинско трчање.  Второ место го освои Александар Кирковски од Скопје со време од два часа 40 минути и 45 секунди, а третиот Никола Илиевски со време од 2:44:20. Првакот Ангеловски со овој резултат го сруши сопствениот рекорд од 2020 кој изнесуваше два часа и 39 минути.

Во женска конкуренција победи Елена Ртоска од Прилеп со време од три  часа 6 минути и 51 секунда, што, исто така претставува рекорд.  Сања Најдовски со три часа 25 минути беше втора, додека Снежана Џуриќ со три часа 33 минути и 47 секунди трета. Ртоска во 2020 го имала рекордот од три часа и 43 минути

Планинарскиот клуб „Македон“ од Скопје и Федерацијата на планинарски спортови беа организатори на оваа трета по ред трка за скајранинг – екстремна форма на планинско трчање.

Трката почна на Попова Шапка кај манастирскиот комплекс на 1750 метри надморска височина преку Церипашина, до врвот Антени 2500 метри, врвот Бакардан и на крај Титов Врв.

-Карактеристика на патеката се 20 километри должина вкупно во два правца и 2000 метри денивелација искачување и спуштање.  Не мора да се трча цело време, дури и првите не трчаат цело време.  Пример Церипашина е многу стрмен успон и мора да се премине на брзо одење. Но времињата кои се постигнуваат се прилично сериозни и импресивно во планинарските кругови. Во летни услови на еден просечно подготвен планинар до Титов Врв му требаат и да отиде и да се врати околу 9 часа, велат од ПК „Македон“.

Учесниците на ваква трка треба да имаат големо планинарско искуство, специјална опрема со себе како што е јакна против ветер, фолија за заштита од студ, соодветна количина течности, храна и друго.

– Попатно има две освежителни точки една е на Антени на 2500 мнв, а втората е под Титов Врв. Таму секој натпреварувач има на располагање по половина литар течност и грицки, додека останатото сам го носи. На Титов Врв има контролор кој го регистрира нивното доаѓање и се враќаат назад и финишираат кај манастирскиот комплекс. Самото стартно бројче има чип се времето и се отчитува на финишот, објаснуваат од планинарскиот комплекс „Македон“.

Во соработка со Федерацијата на планинарски спортови, која е полноправен член на Светската скајранинг федерација, оваа трка претставуваше и државно првенство на С Македонија во скајранинг за 2021 година. Во 2019 година македонска репрезентација во скајранинг првпат настапи на европско првенство во Италија, а оваа година целта е настап на светското првенство кое ќе се одржи во месец јули на Пиринеите во Шпанија.

реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Останати спортови

Алжирски џудист се повлече од ОИ поради потенцијален израелски противник

Read more

Македонската делегација продефилира на отворањето на Игрите во Токио

Read more

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Read more

Реџепи излезе од карантин, ќе го вее македонското знаме во Токио

Read more
 

Спорт

Французинот Мане нов ракометар на Металург

Читај повеќе

Ѓоковиќ лесно ја мина првата олимписка пречка

Читај повеќе

Алжирски џудист се повлече од ОИ поради потенцијален израелски противник

Читај повеќе

Ериксен мора да го извади дефибрилаторот за да игра во Италија

Читај повеќе

Македонската делегација продефилира на отворањето на Игрите во Токио

Читај повеќе

Сон не оди никаде, потпиша нов договор со Тотенхем

Читај повеќе

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Коби, спиј мирно, твоите желби се исполнети

Читај повеќе

Бензема е позитивен на COVID-19, во изолација наместо на подготовки

Читај повеќе