НА ДЕНЕШЕН ДЕН

Олимписки времеплов: Што остана од ЗОИ Сараево 1984?

На денешен ден, 8 февруари, во 1984 година беа отворени XIV Зимски олимписки игри во Сараево.

Кога Сараево ја доби кандидатурата за домаќин на Зимските Олимписки игри во 1984 година, стана првиот град во светот што го донесе овој голем спортски настан во социјалистичка земја.

Градот немал многу што да понуди освен снегот на околните планини и секако, вкусната локална храна. Секако, тука бил ентузијазмот на народот да се реалиираат Олимписките игри во овој град. Нови спортски објекти почнале да никнуваат како печурки низ градот и околината – 11 ски-лифтови го поврзувале Сараево со планините, со капацитет за превоз на 18.000 луѓе на час.

Не помина ни една деценија од ЗОИ 1984, кога Југославија ја зафати граѓанска војна. Четири години, од април 1992 до февруари 1996 година, градот Сараево беше под опсада, што значи дека спортските локации на кои спортистите некогаш се бореа за олимписки медали, станаа боишта на разни воени фракции.

По војната, олимписките локации беа напуштени и оставени да се распаѓаат. Денес се реликвија на едно минато што не е толку далечно за да буди толкава носталгија за едни подобри времиња.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Чек дис аут

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Read more

Планина на која е забрането да се качи човек

Read more

Дали самите сте си најлош непријател? Направете тест и дознајте

Read more

Што ако човештвото престане да војува?

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе