OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Компанијата OnePlus го претстави новиот смартфон под назив Nord CE.

Oзнаката CE е кратенка за Core Edition што е показател дека компанијата OnePlus се фокусира на клучни работи, а не на непотребни додатоци. Смартфонот ќе се продава во Индија и Европа, а ќе биде малку послаб модел од Nord.

Позади се наоѓа главната камера од 64 MP, ултрашироката од 8 и сензорот од 2 MP, додека напред е селфи камерата од 16 MP.

Уредот го движи Qualcomm Snapdragon 750G процесор со 6, 8 или 12 GB RAM. Го напојува батерија од 4.500 mAh која поддржува брзо полнење. За да се наполни од 0 до 70 осто од капацитетот, потребни се 30 минути.

Смартфонот доби 6,43-инчен OLED екран со резолуција од 1.080п и фреквенција на освежување од 90 Hz. Ќе биде достапен во три бои: сина, сребрена и црна.

За моделот со 8 GB RAM и 128 GB интерна меморија треба да се издвојат 329 евра, а за моделот со 12 GB RAM и 256 GB интерна меморија 399 евра.

На европскиот пазар ќе се појави и верзија со 6 GB RAM и 128 GB интерна меморија по цена од 299 евра.

Тагови
реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Мобилни

Полначот HyperCharge на Xiaomi ќе го полни телефонот за 8 минути

Read more

Samsung Galaxy M21 2021 Edition доаѓа со 3 задни камери, чини само 140 евра

Read more

Познато кога ќе излезе Huawei P50

Read more

Nokia ќе претстави телефон за кој нема да ви биде потребна заштитна маска

Read more
 

Гик

Лиценциран автомобил на Ferrari пристигна во играта Fortnite

Читај повеќе

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Читај повеќе

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

Читај повеќе

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Читај повеќе

PES го менува името во eFootball и станува бесплатна

Читај повеќе

Полначот HyperCharge на Xiaomi ќе го полни телефонот за 8 минути

Читај повеќе