OnePlus наскоро ќе го претстави својот прв телефон на преклопување

OnePlus се подготвува за лансирање на својот прв телефон на преклопување, а тоа на Twitter го навести коосновачот на оваа компанија, Пит Лау.

Лау објави фотографии од шарката на Twitter, навестувајќи го развојот на уредот на преклопување, но не го откри името или други детали. Samsung моментално води во категоријата на паметни мобилни телефони на преклопување, Xiaomi неодамна го претстави Mix Fold 2, Moto Razr 2022 пристигна во Кина, а сестринската компанија на OnePlus, Oppo, го претстави преклопниот Find N на крајот на минатата година и е во подготовка на уште два такви уреди.

Споменатиот Лау ги објави фотографиите на Twitter прашувајќи „што мислите дека е ова?“ Иако нема официјални информации, овој уред се очекува наскоро и ќе го користи оперативниот систем Android 13.

URL

Се шпекулира дека новиот модел ќе има некои сличности со моделот Oppo Find N кој пристигна во декември 2021 година. Тој уред има екран од 7,1 инчи со брзина на освежување од 120 Hz, како и надворешен OLED екран од 5,49 инчи. Се напојува со процесорот Snapdragon 888 на Qualcomm и е поврзан со до 12 GB RAM и до 512 GB внатрешна меморија. Има три камери на задната страна, главниот Sony IMX766 сензор од 50, ултра широка камера од 16 и телефото камера од 13 MP. На надворешниот и внатрешниот екран има селфи камери од 32 MP. Уредот се напојува со батерија од 4.500 mAh со поддршка за жично полнење од 33 W SuperVOOC.

Samsung моментално е доминантен на пазарот на уреди на преклопување, минатата недела ги претстави Galaxy Z Fold 4 и Galaxy Z Flip 4, но нови уреди со сличен дизајн претставуваат и Huawei, Motorola и Xiaomi.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Мобилни

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Read more

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Новиот Xiaomi многу потсетува на iPhone 14 Pro поради еден важен детаљ

Read more

Протекоа фотки од новите Galaxy S23 кои откриваат практично сѐ

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Читај повеќе

Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Читај повеќе

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Читај повеќе

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Читај повеќе

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најимпресивни проекти на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Читај повеќе