Опасниот BRATA Android малвер се шири низ Европа

Малверот BRATA за Androd доби нови функции, очигледно со цел нападите врз банкарските апликации да бидат поневидливи.

„Неговиот modus operandi сега се вклопува во шаблонот на активностите за Advanced Persistent Threat (APT)“, се вели во извештајот на италијанската компанија за сајбер безбедност Cleafy.

Овој термин се користи за да се опише кампања за напад во која криминалците воспоставуваат долгорочно присуство на целна мрежа за да украдат чувствителни информации.

BRATA е акроним за „ Brazilian Remote Access Tool Android“. Малверот првпат беше откриен во Бразил на крајот на 2018 година, за да се појави во Европа минатиот април, маскиран како антивирусен софтвер и други апликации кои служеа како мамка за жртвите.

Промената на шемата на напади, која достигна нови највисоки нивоа на почетокот на април 2022 година, вклучува прилагодување на малициозниот софтвер за напад на одредена финансиска институција и префрлање на друга банка само откако ќе почнат да се применуваат контрамерки против заканата.

Новите функции му овозможуваат на малициозниот софтвер да имитира страница за најава на банка за да собира акредитиви, да пристапува до СМС пораки и да вчита злонамерен код од втората фаза („unrar.jar“) од далечински сервер за да снима настани на компромитиран уред.

„Комбинацијата на фишинг-страница со можност за примање и читање текстуални пораки на жртвите може да се искористи за напад на целосно враќање на сметките“, велат истражувачите.

Дополнително, Cleafy вели дека пронашол примерок од малверот („SMSAppSicura.apk“) кој ја користи истата командна и контролна инфраструктура (C2) како и BRATA за извлекување СМС пораки, што покажува дека напаѓачите тестираат различни методи за да го прошират својот дофат.

Оваа апликација за кражба на СМС моментално конкретно ги таргетира корисниците во ОК, Италија и Шпанија, а целта на малициозниот софтвер е да ги пресретне и филтрира сите дојдовни пораки поврзани со еднократните лозинки испратени од банките.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Софтвер

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Read more

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more
 

Гик

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Читај повеќе
  • filter

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Читај повеќе
  • filter

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Читај повеќе

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе