Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Макфакс
/ 14.04.2024 / 12:19

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство од нив беа пресретнати и соборени.

Израелската војска соопшти дека „повеќето“ од беспилотните летала и ракети биле пресретнати од системот за противвоздушна одбрана и „во соработка со стратешките сојузници на Израел пред заканите да стигнат до израелска територија“.

Мал број проектили го погодија Израел во напад на Иран, при што беше повредено едно девојче. Оштетена е и воена инсталација на југ.

Иранската амбасада во ОН соопшти дека со оваа акција одмаздата за нападот може да се смета за целосна. „Во случај израелскиот режим да направи уште една грешка, одговорот на Иран ќе биде многу поостар“, се вели во објавата на иранската мисија во ОН во социјалната мрежа X.

Израелските медиуми, пак, пишуваат дека може да се очекува одговор од Израел. Во текот на утрото беа извршени и жестоки напади од Либан.

Што знаеме досега:
🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до засолништа во случај на напад.
🔵Бајден разговараше со Нетанјаху во врска со иранскиот напад врз Израел.
🔵Борељ: ЕУ силно го осудува иранскиот напад врз Израел.
🔵Нетанјаху: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме.
🔵Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде „посилен и порешителен“ доколку Израел возврати по нападот.
🔵Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор.
🔵Хамас го нарече нападот на Иран „природно право и заслужен одговор“.
🔵Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите.

„Операцијата 'Искрено ветување' ги исполни очекувањата“

Командантот на иранските вооружени сили рече дека нападот врз Израел „ги постигнал сите негови цели“.

„Операцијата 'Искрено ветување' беше успешно спроведена од вчера вечерта до утринава и ги постигна сите свои цели – изјави на телевизија генералот Мохамад Багери, прецизирајќи дека ниту еден урбан или економски центар не бил цел на ирански беспилотни летала и ракети.

Тој рече дека мета биле две локации – „разузнавачкиот центар кој им ги дал на ционистите потребните информации“ за нападот што го уништи иранскиот конзулат во Дамаск на 1 април, како и „воздухопловната база Новатим, од каде F-35 авиони полетаа“ што бомбардираа.

Овие земји му помогнаа на Израел

САД, Обединетото Кралство, Јордан и Франција му помогнаа на Израел да се одбрани од напад на Иран, соопштија израелските одбранбени сили (ИДФ) и официјални лица.

„Користеа руска тактика“

BBC пишува дека Иранците веројатно сакале да ја преоптоварат израелската противвоздушна одбрана со евтини беспилотни летала за крстаречките и балистичките ракети да имаат поголема шанса да ги погодат своите цели. Тоа е тактика која веќе е видена во Украина.

Уште една земја на нишан на Иран

Иранските медиуми објавија дека земјата внимателно ги следи потезите на Јордан, кој може да стане следната цел, во случај да му помогне на Израел.

Читајте и: Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Тагови
реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Ризичен експеримент: Намерно дозволил да го проголта анаконда

Read more

Свет

Во некои ЕУ земји младите се повеќе против имигрантите од постарите

Read more

Бури и торнада во САД, повеќе од 20 мртви – 300 илјади луѓе останаа без струја

Read more

Северна Кореја сакаше да лансира шпионски сателит во Вселената, ѝ експлодира за неколку минути

Read more

Авионот кај Загреб се урнал 20 минути по полетувањето

Read more
 

Вести

Гаши се мести за спикерското столче

Читај повеќе

САД ја уверуваат Европа: Ќе продолжиме да ве снабдуваме со гас

Читај повеќе

На 30 јуни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

Читај повеќе

Во некои ЕУ земји младите се повеќе против имигрантите од постарите

Читај повеќе

Бури и торнада во САД, повеќе од 20 мртви – 300 илјади луѓе останаа без струја

Читај повеќе

Северна Кореја сакаше да лансира шпионски сателит во Вселената, ѝ експлодира за неколку минути

Читај повеќе

Цените на нафтата паднаа за повеќе од 2% минатата недела

Читај повеќе

Во случајот со Данка Илиќ сослушани директорот на „Водовод“ и пријател на осомничениот

Читај повеќе

Сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе