Oppo демонстрираше брзо полнење на батерија од 240W

Можностите за брзо полнење на уреди значително се зголемуваат од година во година, а сега Oppo претстави нови достигнувања на ова поле.

Пред некое време корисниците беа задоволни со полнење од 30W, а сега опциите за полнење над 100W станаа норма за многу брендови на телефони.

Oppo сега ја демонстрираше својата претстојна технологија за полнење, со брзина од 240W. Според наводите, оваа технологија е способна целосно да ја наполни батеријата од 4500mAh за помалку од три и пол минути, додека за девет минути ја полни до 100 проценти.

URL

Технологијата сè уште не е подготвена за комерцијализација, бидејќи компанијата работи на подобрување на работниот век и густината на батеријата.

За време на настанот Mobile World Congress 2022, Oppo исто така ја претстави својата најнова технологија за полнење од 150W. Компанијата истакнува дека новото полнење SuperVOOC од 150W ќе биде поддржано од Battery Health Engine. Брзиот полнач од 150W може лесно да наполни батерија од 4500mAh до 50% за само пет минути, додека се полни до 100% за 15 минути.

Поддршката за полнење SuperVOOC од 150W прво ќе се појави на претстојните уреди на OnePlus, кои се очекуваат во вториот квартал од оваа година.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Хардвер

Европа добива суперкомпјутер со моќност на пет милиони лаптопи

Read more

Пробиена границата: Најбрзиот суперкомпјутер работи со AMD хардвер

Read more

Дали е штетно лаптопот да биде вклучен на полнач цело време?

Read more

iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Read more
 

Гик

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Читај повеќе

Досега мапирано речиси 25% од морското дно на Земјата

Читај повеќе

5 нови откритија за ѕвездите и галаксиите кои ни ги донесе Gaia

Читај повеќе

Научници од MIT предложија вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Читај повеќе

Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Читај повеќе

Трагите од вонземски живот на Марс се веројатно повеќе од 2 метра под површината

Читај повеќе

Проституцијата и инфантицидот во древниот Рим

Читај повеќе

Археолози тврдат дека го нашле гробот на викингшкиот крал Синозабиот

Читај повеќе

Дали знаете колку ви е заштитен смартфонот од вода?

Читај повеќе