Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Зборот што го опишува човекот кој претерува со водење сметка за тоа што го јаде звучи чудно и тешко е да се поврзе со здрава исхрана. Но, орторексијата е многу поврзана со храната - тоа е нарушување во исхраната кое се манифестира како опсесија со здрава храна.

Луѓето кои боледуваат од орторексија ги оптоварува тоа што секогаш мораат да јадат само она што е здраво, органско и подготвено на одреден начин. За нив е незамисливо да јадат храна од ресторан или храна која не го знаат потеклото и начинот на подготовка.

Некои луѓе, од безопасна потреба да ја променат својата лоша исхрана, одат во друга крајност и паѓаат во орторексија, од која понекогаш не е лесно да се излезе.

Опседнати со чистотата на храната

Орторексијата официјално не е дијагноза, иако почна да го привлекува вниманието на медицинската заедница на почетокот на 21 век.

Често се користи за да се опишат поединци кои покажуваат вознемиреност кога станува збор за потеклото и чистотата на храната, а исто така се опседнати со планирање и подготовка на храната.

Ограничувањата ги смируваат

Колку е поневообичаена и порестриктивна диетата, толку подобро се чувствува човекот кој боледува од орторексија. Доколку оваа состојба трае во изразена форма, тогаш се смета за нарушување (практично е во иста група како анорексијата и булимијата).

Која храна ја избегнуваат?

Луѓето кои патат од орторексија не јадат ништо што не е здраво (секако според нивно мислење), а тоа обично значи дека не јадат ништо слатко, мрсно или храна за која не ја знаат калориската вредност. Ако ја јадат оваа храна, доживуваат голем стрес.

Орторексичарите обично се убедени дека се хранат совршено здраво.

Remote video URL
реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Здравје

Топло или ладно кафе – кое е поздраво?

Read more

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Осум видови храна што ќе го заштитат здравјето на очите

Read more
 

Магазин

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Читај повеќе

Што треба да прашате на интервју за работа?

Читај повеќе

Девет реченици кои не смеете да ги изговорите кога раскинувате

Читај повеќе

Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

Читај повеќе

Топло или ладно кафе – кое е поздраво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Која е најчестата причина за расправија во врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фокусирајте се на нозете: 12 минути ефикасни вежби за слабеење

Читај повеќе