Орбан најде нов начин да ја нервира ЕУ

„Да ја направиме Европа повторно голема“ е официјалниот слоган на Унгарија за нејзиното претстојно ротирачко претседавање со Советот на Европската Унија.

Унгарија го објави својот нов слоган и лого преку видео на социјалната мрежа Х.

Слоганот е своевиден спин-оф на слоганот на поранешниот, но можеби и иден, американски претседател Доналд Трамп, кој претходно го пофали унгарскиот премиер Виктор Орбан кога беше домаќин на Флорида.

Потоа рече дека останале во контакт и откако Трамп ја напуштил Белата куќа.

Според соопштението за печатот на унгарското претседателство, логото на коцката претставена со слоганот MEGA е инспирирано од „светски познатиот унгарски изум Рубиковата коцка“, кој оваа година слави 50-годишнина, пренесува CNN.

Не е првпат Орбан да ја повторува „изјавата“ на Трамп - имено, во мај, Орбан ја одржа третата годишна конференција CPAC (Конзервативна политичка акција) во Унгарија.

Во својот воведен говор на конференцијата, Орбан ја поддржа кандидатурата за реизбор на Трамп и го искористи слоганот MAGA во своите забелешки, велејќи: „Да ја направиме Америка повторно голема, да ја направиме Европа повторно голема!“

Трамп испрати претходно снимена видео порака на конференцијата во која го нарече Орбан „голем човек“ и ги поздрави „патриотите во Унгарија кои гордо се борат на првите линии на битката за спас на западната цивилизација“.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Свет

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Read more

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Read more

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Read more
 

Вести

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Читај повеќе

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе