Ослабениот Вардар освои бод против Кјелце

Македонскиот ракометен првак Вардар, одигра 28:28 против полски Кјелце во меч на кој не можеше да има победник на едната или другата страна, па ремито е и најреален исход.

И без клучниот играч Даинис Криштопанс, кој сепак не можеше да игра и седеше на клупата, вардарци играа рамноправно со полскиот тим.

Во првото полувреме се играше многу ефикасно, беше 17:16, а потоа 15 минути затаи нападот на Вардар, па гостите поведоа и со 25:22. Европскиот првак се созеде, голманот Калифа Гедбан влезе во ритам и беше најзаслужен што Вардар не загуби. Клучната одбрана беше на 15 секунди до крајот. Скубе се обиде да му донесе победа на Вардар, но не погоди.

Гедбан имаше 11 одбрани. Скиубе со 7 и Чупиќ со 6 гола беа најефикасни во нападот на Вардар.

Вардарци се втори во групата и имаат еден бод повеќе од Веспрем и Кјелце. Следниот настап на Вардар во ЛШ е за една недела на гости кај Кјелце, по што ќе следуваат два домашни меча со Мешков Брест и Веспрем.

реклама

ДИК објави резултати преку стрим на YouTube

Read more

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Read more

ДИК: СДСМ освои 36,48% од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ 35,47%

Read more

Осум знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Read more

Ракомет

Вардар 1961 се засили со полскиот пивот Патрик Валчак

Read more

Македонските ракометарки во група со Исланд, Литванија и Грција

Read more

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Read more

Вардар доби тешка група во Лигата на шампионите

Read more

Спорт

Со победа вечер Реал ја освојува 34. титула

Читај повеќе

Утре жрепката за пополнување на вторите лиги, 5 екипи сонуваат за две места

Читај повеќе
  • play_arrow

Сари: Мора да се има предвид дека игравме со екипи кои се во најдобра форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Дрим тим од најдобрите фудбалери родени по 2000 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Погба ќе го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

На 22 јули Ливерпул ќе го добие пехарот од Премиер лигата

Читај повеќе
  • filter

Мурињо објави нова верзија на своите најдобри XI

Читај повеќе

Вашингтон Редскинс потврди, ќе го менува името

Читај повеќе
  • filter

ФИФА го објави календарот за Мундијалот во Катар во 2022

Читај повеќе