Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Откријте која храна го зголемува крвниот притисок и што треба да исфрлите од менито за да се ослободите од хипертензија.

Хипертензијата, или како што популарно се нарекува „тивок убиец“, е сериозна состојба која го зголемува ризикот од срцев удар, мозочен удар и други сериозни болести. Бидејќи нема особено изразени симптоми, високиот крвен притисок многу често останува незабележан, освен ако не го мерите редовно (откријте и на која рака е правилно да се мери). Сепак, некои луѓе доживуваат знаци како што се главоболки, крварење од носот или тешкотии при дишењето.

За да го намалите притисокот, доволно е да направите мали промени во вообичаениот начин на живот. Тие вклучуваат урамнотежена исхрана, вежбање, намалување на алкохолот и откажување од пушење. А постои и една храна што дефинитивно треба да се исклучи ако имате проблеми со хипертензија, а тоа е солта.

Прекумерното внесување сол може да го зголеми крвниот притисок и да го зголеми ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар, а исто така може да предизвика задржување на течности. Националната здравствена служба на Обединетото Кралство не препорачува повеќе од 6 грама сол дневно, што е приближно една лажичка.

Експертите, исто така, наведоа која храна е пожелно да се избегнува, бидејќи содржи многу сол и со редовно консумирање (особено ако ги јадете истовремено), можете да ја надминете препорачаната дневна доза.

Список на намирници кои го зголемуваат крвниот притисок:

 • инчуни
 • сланина
 • сирење
 • шунка
 • маслинки
 • кисели краставички
 • шкампи
 • салама
 • солени и печени кикирики
 • солена риба
 • пушено месо и риба
 • соја сос
 • бујон коцки.
реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Здравје

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Read more

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Read more

Зошто треба да јадете намирници богати со цинк?

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Читај повеќе

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Читај повеќе

Драма кралици: Хороскопски знаци кои претеруваат за сѐ

Читај повеќе
 • play_arrow

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Читај повеќе

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Читај повеќе

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Читај повеќе

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Читај повеќе