Основачот на Zoom поради пандемијата стана еден од најбогатите луѓе во 2020

Основачот и директор на Zoom, Ерик Јуан стана милијардер пред да биде прогласена пандемијата на коронавирусот, а сега е еден од стоте најбогати луѓе во свето, пренесе CNBC.

Zoom е основана во 2011 година и до јуни, 2014 имаше 10 милиони корисници.

Во март, 2019 година Zoom излезе на јавната берза и ги импресионираше вложувачите со комбинацијата од брз раст и профитабилност. Акциите на 28 април 2019 година се зголемија за 72 проценти, а Јуан стана милијардер.

За време на пандемијата, тој стана еден од стоте најмоќни луѓе во светот. Според FactSet, неговите акции вредат скоро 17 милијарди долари.

Скоро година дена по појавата на коронавирусот, луѓето сè почесто работат од дома и се служат со видеоповици. Zoom стана неопходен.

Но, ширењето на Zoom не беше така лесно. Во 2019 година, откако компанијата стана интерес за инвеститорите, сè почести беа прашањата поврзани со безбедноста на софтверот и приватноста на корисниците.

Потоа, на ред дојдоа и врските на Јуан со Кина. Јуан за сите обвинувања се огласи со пост на неговиот блог, потсетувајќи ги американските политичари дека живее во САД од 1997 година, а американски државјанин станал во јули, 2007 година.

„Zoom е американска компанија, основана во Делавер, Калифорнија и јавно тргува на NASDAQ“, соопшти Јуан.

Тагови
реклама
„Passengers“ доби нов возбудлив тизер

„Passengers“ доби нов возбудлив тизер

Read more
Трипл-дабл за Јокиќ, Сан Антонио ја победи Оклахома по две продолженија

Трипл-дабл за Јокиќ, Сан Антонио ја победи Оклахома по две продолженија

Read more
Солскјер со провокација до Ливерпул: Нема да чекаме 30 години до наредната титула

Солскјер со провокација до Ливерпул: Нема да чекаме 30 години до наредната титула

Read more

Интервју со Lide Lide, најголемиот фан на Венко Филипче

Read more

Софтвер

Telegram е рај за сајбер криминалците

Read more

Три причини зошто треба да ја избришете апликацијата Google Photos

Read more

„Протече“ информација за лансирањето на новиот Android 12

Read more

Пристигна најновата бета верзија на Android 12

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе