Основачот на Zoom заработи 4,2 милијарди долари за неколку часа

Ерик Јуан, основач на американската компанија Zoom Video Communications, за само неколку часа стана побогат за 4,2 милијарди долари, објави Bloomerg.

На берзата вчера, акциите на Zoom, која нуди главно услуги поврзани со видеоврски и видео-конференции, за неколку часа пораснаа за околу 26 отсто, на скоро 410 долари. Според познавачите, ако овој тренд продолжи уште еден ден, богатството на Јуан ќе надмине 20 милијарди долари.

Акциите на компанијата нагло пораснаа по објавувањето на позитивните извештаи на компанијата. Јуан е извршен директор, претседател на бордот директори и сопственик на Zoom.

Популарноста на апликацијата Zoom значително се зголеми за време на пандемијата на коронавирусот, кога многу луѓе ги почувствуваа потребите од интернет комуникацијата.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Бизнис

Кина ги прогласи за незаконски сите трансакции со криптовалути

Read more

РКЕ почна постапки за одземање на лиценците на двајца снабдувачи со електрична енергија

Read more

Наскоро: GoGlobal - Виртуелни сесии за маркетинг стратегии наменети за перформанс огласувачи

Read more

Дали на Словенците им се исплатеше воведувањето на еврото?

Read more
 

Вести

Нови 336 случаи на COVID-19 од 3.425 тестирања, 17 починати

Читај повеќе

Папа Франциск: Не ги затворајте вратите за мигрантите

Читај повеќе

Филипче: Од утре почнува вакцинацијата со трета доза

Читај повеќе

Утре почнува изборната кампања за Локалните избори 2021

Читај повеќе

Недела неработен ден, наверојатно по завршување на изборите

Читај повеќе

Нови 392 случаи на COVID-19, 20 починати и 339 оздравени

Читај повеќе

МЗ: Вакцинацијата се одвива непречено, целосно имунизирани над 714.000 граѓани

Читај повеќе

Оваа земја тврди дека нема ниту еден случај на коронавирус

Читај повеќе

Граната од Прва светска војна безбедно отстранета при ископ на улица во Скопје

Читај повеќе