Осум знаци дека сте изградиле доверба во врската

Сексологот Тим Лот вели дека постојат три важни аспекти за секоја успешна врска: комуникација, почитување и доверба. Да стекнете доверба можеби е и најтешкото нешто од овие три работи. 

Овие осум знаци покажуваат дека имате доверба еден во друг.

Не се плашите да бидете она што сте

Според мислењето на сексологот, можат да постојат природни и неприродни односи. Во неприродните односи сè е совршено. Изгледате како на социјалните мрежи, се плашите да излезете со партнерот доколку не носите шминка, фризура и убава облека.

Во природните врски, партнерите не се плашат да бидат она што се. Можете да се шетате во фармерки, градник, да јадете чипс во креветот и да знаете дека на вашиот партнер тоа му е сосема прифатливо.

Разговарате како сте го поминале денот

Доколку со својот партнер може да разговарате за тоа како сте го поминале денот до најмалите детали, тогаш складот во вашата врска е очигледен. Ваквите разговори ја развиваат довербата и ви овозможуваат да бидете партнери, но и најдобри пријатели.

Имате заедничка сметка во банка или го знаете неговиот пин за картичката

Делењето на сметката може да биде уште еден знак за доверба помеѓу вас. Партнерите покажуваат дека се подготвени за разговор за финансиските проблеми и пронаоѓање компромис.

Разговарате за минатото

Тоа може да бидат разговори за проблеми со родителите, токсичните односи од минатото или нешто слично. За таквите работи разговарате само со некој на кој му верувате. Освен тоа, доколку сте отворени за разговор за своите болни искуства со личноста којашто ја сакате, ќе ја стекнете неговата доверба.

Не се контролирате едни со други

Недостатокот на доверба може да ги поквари односите, особено ако го контролирате својот партнер и му ѕвоните на секои пет минути. Мора да му дадете личен простор и да не го притискате.

Не го криете својот телефон

Социјалните мрежи можат да предизвикаат љубомора, а Facebook и Instagram можат да бидат причина за расправии. Доколку партнерот не ви забранува да го користите неговиот телефон тогаш има доверба во вас.

И двајцата ги признавате грешките

Ако не ги игнорирате проблемите, покажувате емпатија и можете да признаете дека не сте во право, тоа е знак за добра врска. Во врската е најдобро да не го обвинувате партнерот за вашите чувства.

Ги искажувате и позитивните и негативните емоции

Има моменти кога сè ќе тргне по лош пат, но доколку со вашиот партнер разговарате за проблемите, тоа значи дека му верувате. Кога ќе го надминете стравот дека вашиот партнер може да ве повреди, тоа ќе биде огромна добивка за вашата врска.

реклама

Дали ви следува платежна картичка од четвртиот пакет мерки?

Read more

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Љубов и секс

Ем лоши, ем опасни: Најлошите совети за секс

Read more

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Дали љубомората е болна, но неопходна емоција?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Нема раце, а растура во билјард

Читај повеќе

Ем лоши, ем опасни: Најлошите совети за секс

Читај повеќе
  • filter

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Читај повеќе

По 38 години, милијардерот го оствари својот сон: Го подели богатството и дојде на нула

Читај повеќе

Коронавирус во Англија: Сами во карантин или платете 10.000 фунти казна

Читај повеќе
  • play_arrow

Варијации на склекови со кои најбрзо ќе набилдате мускули

Читај повеќе

Идеја за појадок: Солени мафини

Читај повеќе
  • play_arrow

Волонтери-нуркачи го чистат морското дно околу Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе