Осум знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Ова се осум научно докажани показатели дека внесувате премногу шеќер со исхраната и тоа негативно се одразува на вашиот метаболизам и работата на мозокот.

„Простите“ шеќери, или моносахаридите (како глукоза), содржат енергија која биолошките клетки ја користат и трошат. За полесна идентификација, секој збор што завршува со „оза“ најверојатно претставува вид на шеќер.

Внимавајте, шеќерот не се состои само во торти, колачи, сладолед и засладени пијалаци.

Дознајте колку шеќер треба да внесувате дневно за да ја разбиете зависноста од благо.

Внесувањето премногу шеќер може да предизвика низа здравствени проблеми, како замастен црн дроб, болести на срцето и дијабетес.

Затоа, не ги игнорирајте знаците што ви ги дава телото.

Remote video URL
Тагови
реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Здравје

Ако наутро се туширате со топла вода, правите голема грешка

Read more

Вакцините на Pfizer и на AstraZeneca се ефективни против индискиот сој

Read more

Како да ги препознаете и спречите симптомите на сончаница?

Read more

Кога гледањето фудбал е опасно по здравјето?

Read more
 

Магазин

Пет навики на жените кои уживаат во сексот

Читај повеќе

Изненадете ги вашите најмили со базен и пружете им задоволство и бесконечна забава

Читај повеќе

Ако наутро се туширате со топла вода, правите голема грешка

Читај повеќе
  • play_arrow

Спајдермен се ракуваше со папата во Ватикан

Читај повеќе

Десерт на денот: Домашен овошен сладолед

Читај повеќе

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Читај повеќе

Бритни Спирс јавно го моли судот: Си го сакам назад животот

Читај повеќе

Копенхаген прогласен за најубав град за живеење во 2021

Читај повеќе

Емотивна и романтична: Сè што треба да знаете за жената Рак

Читај повеќе