Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Со консумирање на храна која е богата со витамин Д го чувате здравјето на вашето срце. Исто така, витаминот Д е потребен за здрави и силни коски бидејќи му помага на организмот да го апсорбира калциумот од храната и суплементите.  

Луѓето коишто недоволно внесуваат витамин Д во телото може да имаат проблем со коските, состојба позната како рахитис кај децата, односно остеомалација кај возрасните.

Луѓето најчесто го внесуваат овој витамин преку суплементи, но истражувачите велат дека е најдобро витаминот Д да се внесува преку храна.

Читајте следно: Храна која е богата со витамин Д

Се проценува дека повеќе од една милијарда луѓе во светот патат од недостиг на витамин Д. Телото ви дава знаци дека му недостасува овој витамин. Доколку премногу се потите, имате болки во мускулите и зглобовите, чувствувате хроничен умор и забележувате дека драстично ви опаѓа косата - најверојатно имате недостаток на витамин Д во организмот.

Ова се симптомите што ќе ви помогнат на време да интервенирате:

Remote video URL
Тагови
реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Здравје

Колку треба да вежбаме ако цел ден седиме?

Read more

Како да се ослободите од подуеност на стомакот?

Read more

Зошто гоџи бобинките се сметаат за најздраво овошје во светот?

Read more

Колку пати може да ги носиме хируршките маски и дали се перат?

Read more

Магазин

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Читај повеќе

Четири знаци дека си имате работа со манипулатор

Читај повеќе

Колку треба да вежбаме ако цел ден седиме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е најголемиот волк во светот

Читај повеќе

Што е тоа што ја прави една личност сексапилна ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се ослободите од подуеност на стомакот?

Читај повеќе

Идеја за десерт: Ролат со кокос прелиен со чоколадо

Читај повеќе