Освежителен десерт од праски

Вистински летен десерт во кој ќе уживате.

Потребни состојки:

250 г праски

250 мл сок од праски

2 ванилин шеќер

Половина ќесичка пудинг од ванила

1 голема лажица шеќер

500 г полномасен, густ јогурт

20 г шеќер

1 пакување шлаг

Начин на подготовка:

Најпрвин подгответе ја смесата со праски. Повеќе од половина од праските смелете ги, промешајте ги со сок и додајте шеќер, пудинг од ванила, ванилин шеќер и измешајте.

Ставете да се вари додека да се појават меурчиња. Тргнете од шпорет и сипете во чаша и оставете да се излади.

Во јогуртот додајте шеќер. Изматете го шлагот според упатството на употреба и промешајте го со јогуртот. Во чашите додајте ги останатите праски исечкани на коцки, па преку јогуртот додајте од смесата која претходно ќе се излади.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Рецепти

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Пилешка крем супа со лимон

Read more

Десерт на денот: Пита со кајсии

Read more

Рецепт на денот: Запечени палачинки со мелено месо

Read more
 

Магазин

  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Читај повеќе

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Читај повеќе

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Читај повеќе

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Читај повеќе
  • play_arrow

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Читај повеќе
  • filter

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Читај повеќе

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Читај повеќе