Откриен најстариот кратер предизвикан од астероиди

Кратерот Јарабуба во Западна Австралија е идентификуван како најстариот познат доказ за пад на астероиди на Земјата. По тестирањето на минерали пронајдени во тамошните камења, истражувачи од Универзитетот Куртин пресметале дека е стар неверојатни 2,2 милијарди години, пренесува RT.

Кратерот со размер од 70 километри е откриен во 1979 години, а сега е утврдено дека е 200 милиони години постар од кратерот Вредефорт во Јужна Африка, кој досега е сметан за најстар.

Ударот од астероиди бил толку силен што е можно да е одговорен за завршување на едно од Земјините ледени доба.

„Староста на кратерот одговара на прилично точно време во кое е завршено ледено доба. Ударот на астероиди во Земјата би можело да има значајно влијание на климата на нашата планета“, вели Кристофер Киркланд, водач на истражувањето.

Тимот научници пресметал дека овој камен од вселената удрил во лед дебел неколку километри при што во атмосферата е исфрлена голема количина водеа пареа, што придонело за загревање на планетата, многу години пред да се појават сложени форми на живот на нашата планета.

реклама

Наука

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Колку брзо луѓето еволуираат?

Read more

Барајќи лек за коронавирусот, најдоа потенцијална терапија за канцер

Read more

Зошто се намалува мразот во Северен Леден Океан?

Read more

Гик

Метеоролозите останаа без имиња за бурите

Читај повеќе

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку брзо луѓето еволуираат?

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога ќе биде претставен долгоочекуваниот OnePlus 8T

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „замаглите“ лицата во видеата на YouTube?

Читај повеќе

Барајќи лек за коронавирусот, најдоа потенцијална терапија за канцер

Читај повеќе
  • filter

Apple подготвува изненадување за купувачите: Наскоро пристигнува iPhone 12 mini

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку ќе ја чини НАСА испраќањето на првата жена на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто се намалува мразот во Северен Леден Океан?

Читај повеќе