Откриен нов рекорд на најниски температури во северната хемисфера

Благодарение на работата на климатските истражувачи при Светската метеоролошка организација, откриен е нов рекорд на најстудени температури во северната хемисфера, измерен во 1991 година на Гренланд и изнесувал -69,6 степени Целзиусови.

Тоа е за два степени постудено во однос на досегашните записи, пренесе Guardian. Пребарувајќи ја архивата на топлотни записи на Станицата, истражувачите откриле дека најстуденото отчитување на температура е забележано на автоматската метеоролошка станица на Гренланд во средина на зимата пред скоро 30 години. Тоа е за два степени постудено од претходно познатите степени.

Станицата на Гренланд забележала минус 69,6 степени Целзиусови на 22 декември 1991 година, што е значително пониско отчитување во однос на -67,8 степени Целзиусови забележани во Русија во февруари 1892 година и во Ојмјакон во Русија, јануари 1933 година.

Сепак, најниската температура во светот е забележана на јужната хемисфера на 21 јули 1983 година во станица на Антарктик и изнесува -89,2 степени Целзиусови.

реклама

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Цицлест четврток

Read more

Наука

Сè уште постои ризик астероидот Апофис да ја удри Земјата во 2068 година

Read more

Како SOFIA откри вода на Месечината?

Read more

Жежок Нептун: Има атмосфера и на 1.600 степени Целзиусови

Read more

Која беше најлошата година во историјата на човештвото?

Read more

Гик

Експерти: Губењето антитела на короната не е нужно лоша вест

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали iPhone 12 го помина тестот на издржливост?

Читај повеќе

Закани по живот поради одложувањето на Cyberpunk 2077

Читај повеќе

Нова апликација за запознавање ги спојува луѓето со исти фитнес навики

Читај повеќе

Сè уште постои ризик астероидот Апофис да ја удри Земјата во 2068 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сè што треба да знаете за Samsung Galaxy S20 FE 5G

Читај повеќе

Извини Маск, вселенскиот интернет и не ти е така брз

Читај повеќе

Зошто Apple ја крие оваа фантастична опција на iPhone 12?

Читај повеќе

Потврдено: Има дупка на Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе