Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Научниците во Кина открија нов вид планинска змија. Таа е опишана како „екстремно агресивна“.

Во оддалечениот округ Ѓинѓијанг во кинеската провинција Јунан, научниците открија нов вид змија. Ова е среден подвид на планински поскок, но се нарекува Ovophis jenkinsi.

Новооткриениот вид змија се разликува од своите роднини првенствено по бојата на кожата, која се движи од темнокафеава до темнопортокалова. Ја красат грди, вообичаени темни дамки.

Освен необичната борба, една од поистакнатите карактеристики на Ovophis jenkinsi е нејзиното однесување. За разлика од повеќето змии кои претпочитаат да бегаат кога се соочени со закана, овој тип на рептил напаѓа агресивно кога се сомнева во опасност.

„Обично овие змии се движат прилично бавно, или кога се вознемирени, стануваат физички агресивни“, известува ZooKeis.

„Кога се загрозени, овие змии ги надувуваат телата и брзо каснуваат“.

Истражувачите ги поврзаа уникатните карактеристики на видот со еволутивната адаптација на суровиот терен во кинескиот пејзаж. Бидејќи се работи за т.н ендемичен вид змија, живее само во споменатиот простор. Не е тешко да се најде таму, додаваат оттаму.

„Активни се главно во есен, бидејќи сакаат студени, влажни и дождливи ноќи. Најверојатно се хранат со помали змии и цицачи“, опишуваат тие.

Во студијата, истражувачите исто така забележаа дека планираат да соберат повеќе информации за овој нов вид змија, вклучувајќи го нејзиниот изглед, распространетост и навики, преку понатамошно набљудување.

реклама

Наука

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Read more

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Read more

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Read more

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе