Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Остатоци од брод и неговиот товар, за кои се верува дека се стари 3.300 години, се откриени во источниот дел на Средоземното Море, објавија израелските археолози.

Стотици недопрени амфори се откриени на 90 километри од северниот брег на Израел на длабочина од 1.800 метри. Израелската управа за антиквитети (IAA) вели дека ова откритие сугерира дека морнарите од тој период ја користеле положбата на сонцето и ѕвездите за навигација, пишува BBC.

Потонатиот брод е пронајден при рутинско истражување за нафта и гас.

Според IAA, тоа е најстариот потонат брод најден во регионот. Бродот најверојатно потонал за време на бура или поради пиратски напад.

„Ова откритие ни ги открива како никогаш досега навигационите вештини на древните морнари“, рече Џејкоб Шарвит, шеф на поморската единица на IAA. Тој додаде дека ова покажува дека нашите предци можеле да пловат преку Средоземното Море без да го видат брегот на хоризонтот.

„Од оваа географска точка е видлив само хоризонтот. Тие веројатно користеле небесни тела за навигација“, рече тој.

Товарот го забележале роботите на нафтената компанија Energean, која барала потенцијални нови извори на енергија во близина на израелскиот брег.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Вести

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Read more

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Read more

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Read more

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Читај повеќе

Пробиени 10 милијарди лозинки: Дали вашата е меѓу нив?

Читај повеќе