Откриен првиот вирус кој ги напаѓа новите компјутери на Apple

Компјутерите на Apple важеа за најбезбедни бидејќи се веруваше дека не постои вирус кој може да го нападне нивниот оперативен систем. Дека тоа е минато, знаеме веќе одамна, па и корисниците на Mac сфатија дека антивирус програмите не им помагаат.

Откриен е првиот вирус кој ги напаѓа лаптопите со процесор Apple M1.

Иако од Apple посветија многу вниманиe на безбедноста на новиот процесор, хакерите беа поупорни.

Апликацијата GoSearch22 е добропозната на стручњаците за кибер безбедност бидејќи во себе содржи Pirrit adware кој прикажува различни огласи и собира податоци од интернет пребарувачи. Ова е прв пат овој вирус во потполност да е прилагоден за процесорот М1.

Тагови
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Софтвер

Како да блокирате несакани повици?

Read more

Apple ја поднови Siri

Read more

Внимавајте: Новиот Android вирус се преправа дека е ажурирање на системот

Read more

Апликација која споделува најмногу лични податоци – Дали ја користите?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе