Научниците во шок

Откриена единствената бремена мумија во светот

Научници во Полска објавија откритие за првата бремена египетска мумија во светот чии посмртни останки се чуваат во Националниот музеј во Варшава.

Додека ја скенирале 2.000 години старата мумија полските археолози всушност откриле дека мумијата не е машки свештеник како што очекувале туку мумија на жена којашто била седум месеци бремена. Понатамошните анализи покажале дека фетусот не бил отстранет при процесот на мумифицирање. Жената била на возраст меѓу 20 и 30 години и била бремена 26 до 30 недели.

URL

Мумијата во Полска е донесена во 19 век и е дел од збирката антиквитети на Универзитетот во Варшава. Истата се чува во Националниот музеј од 1917 година.

URL

„Нашето прво изненадување беше што мумијата немаше пенис, туку гради и долга коса, а потоа откривме дека всушност станува збор за бремена жена. Првин го видовме малото стапало, а потоа и малото раче на фетусот, бевме шокирани“, вели археологот Марзена Озарек-Шилке.

Откритието е објавено во Journal od Archaeological Science. Првиот податок за идентитетот на мумијата е преку компјутерска томографија, додека 3D визуелното претставување открило долга виткана коса и гради на жена. Иако другите органи биле отстранети, фетусот бил недопрен.

„Не знаеме зошто фетусот не бил изваден од починатата жена во текот на мумифицирањето“, вели Војчек Ејсмонд, соработник на проектот. „Оваа мумија е навистина уникатна, немаме пронајдено ниту еден ваков сличен случај. Тоа значи дека нашата мумија е единствената во светот за која е утврдено дека е со фетус“, вели тој.

На основа на анализа според саркофагот, за мумијата првично се мислеше дека била на египетски свештеник кој живеел меѓу во првиот век пред новата ера и првиот век на новата ера. Научниците сега веруваат дека можеби мумијата е постара и ги истражуваат можните причини за смртта.

Remote video URL
Тагови
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Наука

Конечно решена мистеријата за поларната светлина

Read more

Google мапираше дел од човечкиот мозок до најситни детали

Read more

Дали научниците се на чекор до предвидување земјотреси?

Read more

Зошто нормална клетка станува канцерогена?

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе