Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Научниците ја пронајдоа најголемата бактерија на светот во мочуриште во Гвадалупе - таа е во форма на бели влакна и со големина на човечка трепка.

Организмот наречен Thiomargarita magnifica е долг 1 сантиметар и е 50 пати поголем од другите големи бактерии. Ова е првата бактерија видлива со голо око. Тенки бели влакна беа пронајдени на површината на листовите од мангрови кои се распаѓаат во плитко тропско мочуриште.

Откритието е изненадувачко, бидејќи според моделите на клеточниот метаболизам бактериите не би требало да бидат толку големи. Бактеријата ја открил Оливје Грос, професор по морска биологија на Универзитетот Антилис во Гвадалупе. Се случило додека трагал по симбиотски бактерии во екосистемот на мангровите.

„Кога ги видов, си помислив: чудно“, рече Грос.

По внимателна проверка било откриено дека има чудна внатрешна структура. Додека кај повеќето бактерии ДНК слободно лебди во клетката, кај оваа бактерија ДНК е врзана за клеточната мембрана. Исто така, било откриено дека содржи трипати повеќе гени од повеќето бактерии, како и стотици илјади копии од геномот распространети низ секоја клетка, што ја прави невообичаено сложена.

На научниците не им е јасно како оваа бактерија станала толку голема. Една од можните причини за тоа е што на овој начин се приспособила да ги избегнува предаторите.

На други локации не се пронајдени такви бактерии. Откако истражувачите се вратиле на локацијата каде ја пронашле оваа бактерија, таа повеќе ја немало. Се претпоставува дека причината за нејзиното исчезнување е тоа што се работи за сезонски организам, пишува весникот The Guardian.

Тагови
реклама

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што значи сиромаштија во богатата Германија?

Read more

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more

Вести

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Read more

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Read more

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Read more

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Read more
 

Гик

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе

Гејмерите повеќе го сакаат Windows 10 од Windows 11

Читај повеќе

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Читај повеќе

YouTube доби експериментална функција - зумирање видеа

Читај повеќе

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта FIFA Mobile доби Manager Mode

Читај повеќе