Откриени 12 мигранти во близина на Неготино, приведени двајца криумчари

Дванаесет мигранти од Сирија се откриени во возило со француски таблички на автопатот „Пријателство“ во близина на Неготино. Приведени се две лица – Б.К. (19) од скопското село Блаце и Х.С. (28) од скопското село Грушино.

Возилото марка „бмв“ било управувано од Б.К. кој на наплатната станица Демир Капија не застанал на знак за запирање. Набргу потоа возилото било запрено, но Б.К. се дал во бегство по што бил пронајден и лишен од слобода, додека, Х.С. бил лишен од слобода затоа што со возило „мерцедес” бил во улога на претходница.

Лицата се приведени во полициска станица, а по целосно документирање на случајот, во координација со Јавен обвинител, против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Мигрантите, како што соопшти МВР, ќе бидат спроведени во Прифатно- транзитен центар за понатамошна постапка. 

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Хроника

Приведени шест албански државјани во Тетовско

Read more

Две лица искасани од кучиња скитници во Гостивар

Read more

Во пластично шише наполнила бензин и го запалила станот: Мајката на убиецот во Хром сакала да ги скрие трагите од убиството

Read more

Кривична пријава за скопјанецот кој запали стан во Хром за да прикрие убиство

Read more
 

Вести

Топло со свежи утра до среда, од четврток дожд

Читај повеќе

Приведени шест албански државјани во Тетовско

Читај повеќе

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Читај повеќе

Муцунски: Со интонирање на македонската химна, секој понеделник ќе започнува наставата во училиштата во Аеродром

Читај повеќе

Половина сендвич за студентите, за министрите над 2.000 евра плата, реагира ДД

Читај повеќе

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Читај повеќе

Пронајдена граната од Првата светска војна на патот за битолското село Бистрица

Читај повеќе

Распишан конкурсот за поетската награда „Даница Ручигај“

Читај повеќе

Бензинот поевтинува, дизелот поскапува - нови цени на горивата

Читај повеќе